Novinky - psoriáza

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lidem trpícím psoriázou svitla nová naděje. Aktuální výzkumy ukazují, že mezi cílenou a tradiční léčbou nepanuje žádné rivalství. Naopak, přidáním nových léčiv ke standardním postupům lze rychleji dosáhnout zlepšení stavu, a to navíc se snížením rizika vzniku nežádoucích účinků.

Dva směry terapie 

Lupénka je velmi nepříjemné kožní onemocnění. Kromě projevů na povrchu těla je častou komplikací též bolestivý zánět kloubů – psoriatická artritida. Aby toho nebylo málo, lupénkáři jsou i ve zvýšeném riziku rozvoje srdečních chorob a zánětlivých onemocnění střev. V současnosti rozdělujeme léčbu na dva typy: 

  • Tradiční postupy obnášejí fototerapii a léky potlačující imunitu, jako jsou metotrexát, acitretin či cyklosporin.
  • Mezi nejčastěji užívané zástupce cílené terapie patří adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab a ustekinumab.

Kombinace přináší úspěchy

Obecně dochází při užívání několika léků často ke vzniku toxických projevů a nežádoucích účinků. To však ani náhodou neplatí pro léčbu lupénky. Podle nových výzkumů můžou lékaři z nasazení tradiční a cílené terapie čerpat mnoho výhod.

  • Výsledky výzkumů ukazují, že přidáním cílené léčby k běžným přípravkům můžeme snížit dávkování či podávání těchto léků úplně přerušit. Tradiční léčba lupénky má totiž mnoho nežádoucích účinků, které závisí na podávané dávce.
  • Cílená léčba také zvyšuje účinnost tradičních postupů. Pozitivní efekt však platí i naopak. Lékaři proto zkouší nové kombinace léčiv za účelem ještě většího zlepšení terapie.
  • V blízké budoucnosti by se tohoto kombinovaného způsobu léčby měli dočkat ti pacienti, u nichž je stav onemocnění velmi závažný nebo na ně neúčinkuje terapie jedním lékem.

Co se nabízí

Možností je opravdu mnoho, na dnešním trhu existují desítky léčiv užívaných k terapii lupénky. Nicméně u většiny z nich zatím neznáme přínos jejich současného užití. Na druhou stranu bylo již přece jen několik kombinací s úspěchem vyzkoušeno. Které to jsou?

  • Nejčastěji se jedná o kombinace cílené léčby (adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab) s glukokortikoidy, metotrexátem, UVB fototerapií, calcipitriolem či acitratinem.

Zdá se tedy, že cílená léčba dokáže ve spojení s tradičními léky lidem s lupénkou významně pomoci. Spojení sklízí úspěchy především v rychlejším nástupu léčebného účinku a snížení výskytu nežádoucích účinků. V budoucnu by tato kombinace měla být lékem volby pro těžké klinické stavy a pro pacienty nereagující na běžnou léčbu.

(holi)

Zdroj: www.medindia.net

Hodnocení článku:
(3074 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Léto je fajn období pro každého, nemocným s psoriázou však nabízí něco navíc. Sluneční paprsky totiž umí obvykle ulevit pokožce a zlepšit její stav i vzhled. S opalováním se to však nesmí přehánět.
25. 7. 2016 Psoriáza
Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Inzerce: