Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
Toto riziko sice není příliš vysoké, ale ani zanedbatelné. Ve Velké Británii a USA studie například potvrdily, že pacienti s pokročilou lupénkou mají až třikrát vyšší riziko lymfomu. Lymfom je druh rakoviny, která postihuje lymfatické uzliny a slezinu. Dále se u onemocnění lupénkou setkáváme s jiným druhem rakoviny, a to kůže.
Rakovinu kůže způsobuje spíše léčba lupénky než samotná lupénka
Většinou se ale jedná o tzv. nonmelanomové rakoviny kůže, tedy všechny kromě nebezpečného melanomu. Z nich se v drtivé většině uplatňuje spinaliom (spinocelulární karcinom). Ten je i nejčastějším nádorem kůže obecně. Jedním z důvodů pro vyšší riziko rakoviny kůže je, že lupénka postihuje imunitní systém. Druhou skutečností je, že se spinaliom vyvine spíše při dlouhotrvající léčbě lupénky než kvůli lupénce samotné. Konkrétně při léčbě metodou PUVA (fototerapie s pomocí psoralenů a UV záření typu A) nebo pomocí cyklosporinu, který se používá k utlumení imunitního systému.
Vyšší riziko rakoviny kůže u nemocných s lupénkou by mělo tyto pacienty vést k opatrnosti:
Na místě jsou častější vyšetření kůže a celková vyšetření na rakovinu.
Je vhodné omezit i spouštěče rakoviny, mezi které patří kouření a nadměrné požívání alkoholu. Vyloženě se nedoporučuje opalování, je třeba omezit i jakýkoliv delší pobyt na sluníčku.
Vhodné je i posílit imunitní systém, nebo jej alespoň nezatěžovat.
Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.
Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
V České republice trpí lupénkou více než 200 000 pacientů. Z tohoto celkového počtu jde u 30 000 lidí o těžkou formu onemocnění, u které by mohla biologická léčba velmi výrazně pomoci. Zdravotní pojišťovny ale zatím odmítají proplatit tuto moderní léčebnou metodu...
Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.