Lupénka není ekzém!
2. 7. 2009Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním kojeneckého a dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně, a mohou tedy být s ekzémem zaměněny.
Loketní jamka je častým místem výskytu ekzému
Někdy je velmi těžké i pro zkušeného lékaře odlišit atopický ekzém od jiných kožních chorob. Přitom je to velmi důležité z hlediska léčby. Ta totiž může být od léčby ekzému zcela odlišná.
Ekzém: pokaždé jinde
Základním projevem atopického ekzému je svědivý zánět kůže, který má pro každý věk typická místa výskytu:- Kojenci – u nic se ekzém projevuje hlavně v obličeji a na dolních končetinách, potom se přesouvá do podkolení a do loketních jamek.
- Dospělí – u nich může být ekzém rozprostřen po všech možných částech těla.
- Dalším typickým znakem je suchost kůže a také střídání bezpříznakového období s obdobím zhoršení. S postupujícím věkem může onemocnění mizet.
- seboroická dermatitida
- lupénka
- kožní projevy u poruch imunity
- kožní projevy nedostatku některých důležitých složek potravy
- přenosná onemocnění jako svrab, plísně, mollusca, poruchy rohovění, kontaktní
- ekzém a další vzácnější onemocnění
Podobné příznaky, ale jiná léčba
Léčba těchto nemocí je většinou zcela odlišná od léčby ekzému. Některé léky používané u ekzému mohou dokonce jmenovaná onemocnění i zhoršovat, proto je nutné je umět rozlišit. U seboroické dermatitidy záměna s ekzémem není takovou tragédií, horší je situace při celkových onemocněních, jako jsou poruchy imunity a při kožních infekcích.Léčit například plíseň nebo svrab mastmi a krémy s kortikoidy vede místo k úzdravě ke zhoršení stavu. Některé vážné poruchy imunity jsou léčitelné pouze transplantací kostí dřeně, při chybění složek potravy nebo při poruše jejich vstřebávání je nutné podávat jich velká množství.
Stanovení diagnózy a vedení léčby tedy zejména u těžších forem ekzému patří do rukou odborníka, kožního lékaře ve spolupráci s některými dalšími odbornými lékaři.
(van)
Zdroj: Krol A, Krafchik B. Dermatologic Therapy 2006;19.