Novinky - psoriáza

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.

Lupénku lze léčit různými cestami

Existuje řada faktorů, které ovlivňují vývoj lupénky. Kromě genetického pozadí se na tíži nemoci podílí další rizikové faktory: stres, obezita, kouření anebo pití alkoholu.

V závislosti na lokalizaci a závažnosti onemocnění lze onemocnění léčit

  • lokálními léčivy (analogy vitaminu D, kortikosteroidy v mastech),
  • systémovými léčivy (methotrexátem),
  • přírodními přípravky (léčivými vodami),
  • fyzikální terapií.

Fyzikální terapii pacienti absolvují v lázních anebo na klinikách kožního lékařství. Pacienti na tato sezení docházejí pravidelně vícekrát týdně a nejčastěji podstupují

  • fototerapii UVB zářením,
  • ultrazvukovou terapii,
  • magnetickou terapii,
  • podkožní aplikaci oxidu uhličitého.

Koupele, které pomáhají psoriatikům

Lázeňské procedury patří mezi efektivní způsoby, jak zmírnit projevy psoriázy. Nemocný absolvuje příjemnou lázeň ve vaně se siřičitou vodou. Koupel ve vodě o teplotě 38 °C trvá půlhodinu a je vhodné ji opakovat pětkrát týdně. Během procedury se kůže zbavuje nánosu použitých mastí a krémů a nepříjemných šupin u dlouhodobých chronických stavů. Pacient má po terapii hydratovanou, příjemně nahřátou a prokrvenou pokožku s namacerovanou rohovou vrstvou. Díky tomu lépe přijímá další nová léčiva a je vnímavější k UV terapii. Řada pacientů ocení i vedlejší účinek této tzv. balneoterapie. Lázeňské koupele mají totiž relaxační efekt na svalový, kosterní a nervový systém.

Pokud pacienti netolerují siřičitou vodu, mohou absolvovat solné, dehtové anebo jodové koupele. Stále větší oblibě se těší koupele bylinné, které obsahují směs heřmánku, měsíčku, šalvěje, máty, vilínu, vlaštovičníku, dubové kůry a kopřivy. Lázeň také může být obohacena aromatickými esencemi, mezi nejoblíbenější patří například levandulový, jasmínový anebo eukalyptový výtažek. Velmi příjemné jsou také koupele s rostlinnými oleji.

Lázeňsky založená rehabilitace trvá zpravidla tři týdny a po jejím skončení se nemocným uleví od nepříjemných příznaků lupénky, psoriatické atrofie a psoriatické artritidy. Klíčové je včasné zahájení léčby. „O navržení lázeňské léčby rozhoduje dermatolog s praktickým lékařem a schvaluje ji revizní lékař zdravotní pojišťovny,“ konstatuje MUDr. Jan Vrabec z Horských lázní v Karlově Studánce. „Pacienti k nám, mimo jiné, jezdí také s komplikací lupénky, psoriatickou artritidou,“ dodává. 

Na dovolenou nejlépe k moři

Nemocní s lupénkou obvykle zaznamenají zmírnění projevů choroby během léta a tento stav zpravidla trvá i nějakou dobu poté. Na kožní záněty totiž optimálně působí sluneční svit, který mimo jiné spouští produkci vitaminu D.

Ideální volbou pro dovolenou je pobyt u moře, nejlépe Mrtvého. Voda v této lokalitě obsahuje až 30 % minerálních solí, ve kterých je nejvíce hořčíku. Minerální soli mají pozitivní dopad také na kloubní systém, snížení bolesti, zlepšení hybnosti a uvolnění svalového napětí. Blahodárně na psoriatickou pokožku působí také místní černé bahno, které obsahuje fosilní řasy a betakaroten. Na pobyt u Mrtvého moře byste si optimálně měli vyhradit až čtyři týdny. To je totiž ideální doba pro ústup onemocnění až na jeden rok. Odborné zdroje dokazují, že stav pacientů, kteří spojili koupání v Mrtvém moři se sluněním, se v průměru zlepšil o 93 %. Tím spojili dovolenou i léčbu, tedy příjemné s užitečným.

(žij)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31099439?fbclid=IwAR0zO2wsou2fmzY0hMqlSzaCnJqArclJLRcNK7BntFQsFOBvVDdkE5ix06Q

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756646/pdf/in_vivo-31-1163.pdf

NOVOTNÝ, F. Psoriáza, aktuální pohledy. 1. vyd. Praha: Grada. 2002. ISBN 80-247-0313-0

Hodnocení článku:
(2402 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?
13. 8. 2013 Psoriáza
Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Inzerce: