Novinky - psoriáza

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě.

Základem je prevence, ochrana kůže a mírnění příznaků

V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá. Cílem je stabilizace pacientů a převedení lupénky do neaktivního stadia, které se neprojevuje potížemi navenek. Kromě samotné léčby zahrnuje celý léčebný proces i poučení pacienta, prevenci a omezení provokujících vlivů. Nicméně výzkumníci na celém světě stále hledají další možnosti, jak ještě více ulevit pacientům nebo snížit vedlejší účinky současné léčby.

S dětskou kůží se musí zacházet opatrněji

Právě u dětí je léčba opatrnější oproti dospělým, neboť zde více hrozí vedlejší účinky léčiv. Dětská kůže je totiž pětkrát tenčí než kůže dospělých. Proto léčiva pronikají do kůže dítěte hlouběji a rychleji se vstřebávají. I kvůli tomu se skladují zásadně mimo dosah dětí. Zároveň záleží na typu lupénky a její závažnosti, místě kožního postižení, věku dítěte a jeho ostatních nemocech.

Tři základní typy léčby lupénky

Pro děti je vhodná pouze lokální léčba a výjimečně fototerapie.

Lokální léčba

  • kortikosteroidy – používají se pouze slabší, navíc až u náctiletých
  • kalcipotriol (derivát vitamínu D3) – u dětí s opatrností podle věku, nedoporučuje se dětem mladším 12 let
  • tazaroten (retinoid neboli derivát vitamínu A) – rovněž se užívá velmi opatrně a až u starších dětí
  • antralin – pro užití této látky platí stejná pravidla jako u předchozích dvou léčiv; tato látka navíc velmi špiní prádlo, hrozí riziko podráždění, proto se nepoužívá u akutních atak nemoci
  • dehet (lék ve formě šamponu) – tento šampon neslouží k mytí vlasů, jde o jakýsi „lék ve formě šamponu“; nechává se pouze působit čtvrt hodiny na vlasové pokožce, pak je třeba jej důkladně vymýt; vhodný je také na kolena a lokty
  • salicylová kyselina – užívá se jako doplněk dehtu a kortikosteroidů

Léčba světlem (fototerapie)

  • sluneční světlo – u dětí se užívá jen omezeně, před delším sluněním děti naopak chraňte
  • ultrafialové světlo (UVB) – aplikuje se u rozsáhlého postižení nebo při neúčinnosti lokální léčby, u starších dětí a náctiletých
  • PUVA – jde o kombinaci psoralenu (látky zvyšující citlivost kůže na UVA záření) a UVA
  • laser – uplatní se zejména na léčbu lupénky na dlaních, ploskách nohou a v kožních záhybech

Systémová (celková) léčba

Bývá vyhrazena pouze pro dospělé a těžké případy, u kterých neúčinkuje lokální terapie nebo fototerapie. Nově se ale takzvaná biologická léčba může uplatnit i u dětí s těžce probíhající lupénkou.

(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3826 hodnocení - 3,3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Inzerce: