Novinky - psoriáza

Kůži postiženou lupénkou nastavujte slunci opatrně

Kůži postiženou lupénkou nastavujte slunci opatrně

Léto za dveřmi, noviny a časopisy plné varování o škodlivosti slunečních paprsků a naše poličky s kosmetikou se rozšiřují o krémy na opalování, nejlépe s vysokým UV faktorem.

Léto za dveřmi, noviny a časopisy plné varování o škodlivosti slunečních paprsků a naše poličky s kosmetikou se rozšiřují o krémy na opalování, nejlépe s vysokým UV faktorem. A to má většina z nás zdravou pokožku. Čím by se měli řídit lidé s kožním onemocněním zvaným lupénka, to si pojďme přiblížit v několika následujících radách.

  • Mírné opalování – UVB paprsky mírní zánět a pomáhají hojení kůže působením na kožní buňky, které se nadměrně rychle odloupávají. Krátká epizoda slunění je prospěšná, je nutno se vyvarovat spálení. Dlouhodobá, nezvyklá expozice slunci může být pro kůži škodlivá, zvláště pro lidi se světlou pletí.
  • Vhodná ochrana kůže – správný výběr krému na opalování chrání kůži před poničením UV paprsky. Vhodné jsou krémy vyvinuté pro atopiky s minimálním faktorem 25. Obnovujte nátěr každých několik hodin, zvláště pokud se koupete. Rovněž hydratujte kůži tělovými mléky. Vhodná péče o pokožku snižuje svědění a popraskání a zklidňuje šupinaté léze.
  • Pohodlné oblečení – příliš těsné oblečení dráždí kůži a vede ke zhoršování obtíží. Rovněž jsou nevhodné materiály jako lycra a syntetická vlákna, špatně sají pot. Vybírejte si oblečení i spodní prádlo z přírodních materiálů, jako je například bavlna. Přírodní materiál je vhodný i pro obuv. Můžete použít pěnu, korek či vložky naplněné vodou a mírnit tak tlak obuvi na postižené plosky nohou. Dobré je, když mají boty měkkou podrážku, která tlumí nárazy při chůzi a napomáhá tak hojení.
  • Plavání s rozumem – hlídejte si dobu strávenou ve vodě a před koupáním se namažte. Po plavání se osprchujte – slaná voda, chlor či jinak chemicky ošetřená voda může pokožku dráždit. Pokožku po osprchování dobře osušte jemným ručníkem. Obecně slaná voda a sluníčko zlepšují psoriatikům stav jejich onemocnění alespoň dočasně.
  • Chraňte se před poškozením kůže – někteří pacienti zpozorovali nové léze lupénky 10–14 dní poté, co byli bodnuti či kousnuti nějakým hmyzem nebo si jinak poranili pokožku. Chránit se před hmyzem je obtížné – repelenty obsahují chemické složky dráždící nemocnou pokožku. Opět je doporučeno zvolit přírodní produkty, jako např. citronové svíčky.
  • Alkohol s mírou – excesivní pití může být spouštěčem lupénky. Proto platí: konzumace alkoholu ano, ale s rozumem.

 (vav)

Zdroje:
www.psorinfo.com
www.mypsoriasis.ie

Hodnocení článku:
(3122 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce II.

Lupénka má ráda letní slunce II.

Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
23. 5. 2010 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: