Novinky - psoriáza

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.

1. Kosmetika

Užívejte husté krémy a dbejte na to, aby nebyly parfémované. Sáhněte po nich po každém sprchování či koupeli. Udržování vláčné pokožky může redukovat zarudnutí a svědění.

2. Očista

Zvolte nižší teplotu vody při sprchování – horká sprcha sice relaxuje tělo, ale dlouho působící teplo zbavuje kůži ochranného filmu a vysušuje ji.

3. Relax

Nejlépe každý den si najděte chvíli na to „vypnout“. Zimní měsíce, obzvláště během svátků, mohou být stresující. Účinná je meditace či jóga. 

4. Prevence

Snažte se zůstat zdraví – nachlazení, rýma a chřipka mohou způsobit zhoršení lupénky. Po poradě se svým dermatologem se nechte očkovat proti chřipce. V době vakcinace ovšem nesmí být kožní onemocnění zhoršené. Užívejte zvlhčovač vzduchu, pomáhá odstranit příliš suchý vzduch, což prospívá i pokožce.

5. Pitný režim

Dodržujte ho nejen v horkém létě, kdy je dostatek tekutin logicky nutný, ale též v chladných měsících. I v zimě je nutné nezapomínat pravidelně doplňovat tekutiny. 

6. Terapie

Poraďte se s lékařem o léčbě světlem. Během teplých měsíců sluneční paprsky v rozumné míře pomáhají udržet lupénku v klidu, v zimě se musí pomoci jinak. Lékař vám může nabídnout terapii pomocí UV paprsků tzv. umělého slunce. 

7. Opatrnost

Dbejte na doporučené léčebné postupy. Pokuste se zlepšit životosprávu a řekněte svému lékaři o každém dalším případném zhoršení onemocnění. Pozor také na poranění – u 50 % lidí se objeví nová ložiska lupénky do 10–14 dnů po zranění kůže. 
 

(vav)

Zdroje:
www.healthcentral.com
www.mirror.co.uk
www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(3465 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Psoriáza je onemocnění s velice nepříjemnými projevy – počínaje svěděním a konče různě velkými hnědočervenými šupinatými ložisky. To vše samozřejmě psoriatikům v mnoha směrech komplikuje normální život. A asi nejvíce trpí psychika.
26. 1. 2015 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Inzerce: