Novinky - psoriáza

Jak se biologická léčba podává?

Jak se biologická léčba podává?

Při zahájení každé nové léčby si pacient s lupénkou říká, co ho čeká. Objasníme, na co se u biologické léčby můžete připravit.

Pravidla užívání léčby

Důležitým faktorem úspěšné léčby jakéhokoliv onemocnění je tzv. adherence pacienta, jinými slovy ochota, snaha či schopnost dodržovat pravidla související s léčbou. Na dobrou adherenci má velký vliv i způsob podávání léčiv. Díky technologickému pokroku a vývoji nových účinných látek tak dnes mají lékaři pro pacienty s lupénkou oproti minulosti k dispozici relativně širokou paletu cílených biologických léčiv se dvěma aplikačními formami.

Parenterální podání

Vlastnosti cílených léčiv často neumožňují zpracování léku do tabletové formy, a proto se jich mnoho aplikuje injekčně. První možností je parenterální podání léčby. Aplikaci infuze zajišťuje zdravotnický personál, takže se pacienti nevyhnou pravidelným návštěvám lékaře. Výhodou je, že léčba se obvykle podává v delších intervalech a pacient je při každé aplikaci pod dohledem odborníka, takže se nemusí bát, že něco udělá špatně nebo že bude mít na lék nežádoucí reakci, se kterou si nebude vědět rady. Některé pacienty však může vidina pravidelných injekcí velmi stresovat, cestování je zatěžuje, anebo je takový postup může dokonce až odradit od léčby, zejména pokud příliš nepociťují potíže.

Jde to i jinak

Pohodlnější injekční variantou mohou být podkožní (subkutánní) injekce, které se pacienti snadno naučí aplikovat sami. Jedná se o formu, která zůstává šetrná k trávicímu traktu pacienta a zajišťuje dokonalý účinek, ale neuleví těm, kteří mají strach z jehel. Většina podkožních přípravků se rovněž podává v delších intervalech, takže nedochází k častému dráždění míst vpichu.

Perspektivy vývoje léčby

Současným trendem je personalizované medicína, která usiluje o to, aby každý pacient mohl dostat léčbu způsobem, který potřebuje, dobře toleruje a ze kterého nemá zbytečné obavy. V potaz se přitom berou i věk pacienta, další užívané léky, chronicita jeho onemocnění nebo také společenský dopad nemoci. Nebojte se tedy lékaře zeptat na různé aspekty léčby a nechte si vysvětlit, co doporučovaná léčba obnáší.

(mir)

 

Zdroj:

http://www.biopharminternational.com/considering-alternative-dosage-forms-biologics?pageID=2

 

Hodnocení článku:
(1229 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Trpíte-li lupénkou, je pro vás i lékaře velmi důležité vědět, o jakou formu se jedná. Jen díky přesné diagnóze totiž může být stanovena účinná léčba. Prozradíme, kde všude se může psoriáza vyskytnout.
28. 3. 2016 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Inzerce: