Novinky - psoriáza

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.

Lupénka se vyznačuje:

  • okrouhlými ložisky vyvýšenými na kůži s červenou spodinou a bílými šupinkami,
  • rýhami a prohlubněmi na nehtech,
  • případně bolestmi a ztuhlostí kloubů.

Projevy nemusí být vždy typické a s jistotou je pozná jen kožní lékař. Někdy je nezbytné odebrat malý vzorek kůže a provést jeho vyšetření. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, a proto určitě není třeba se ho obávat.

Kožní a kloubní lupénka, odborně psoriáza a psoriatická artritida, patří k sobě. U někoho nastoupí dříve kožní, u někoho kloubní forma. U všech pacientů nemusí probíhat obě formy, ale pokud jsou přítomny jakékoli projevy lupénky, je zapotřebí cíleně sledovat, zda se nemoc neprojevuje i jinde na těle.

Svěřte dítě do rukou specialisty

V případě podezření na lupénku je vždy třeba vyhledat odbornou pomoc. Jedná se o autoimunitní zánět, tedy závažnější poruchu, než je běžná vyrážka nebo bolest kloubů z únavy. Pokud se však nemoc podchytí včas a začne se účinně léčit, může být její dopad na organismus pouze malý, nebo se dokonce její postup může i zcela zastavit. Pokud ji ale necháte rozvinout, znamená to obtížnější léčbu. Navíc v kloubech mohou rychle vzniknout nevratné změny, které už nelze odstranit ani nejúčinnější léčbou.

Když se diagnóza lupénky potvrdí, bude záležet na tom, jaké a jak silné budou její projevy. Při postižení kloubů se provádí fyzikální vyšetření v ordinaci a zobrazovací vyšetření (rentgen nebo magnetická rezonance). U všech forem může být přínosné vyšetření krve na zánětlivé parametry.

Možností léčby je dnes mnoho, léky jsou daleko šetrnější a účinnější než dříve a v případě nesnášenlivosti určitého léčiva existuje řada náhradních variant při zachování stejného účinku.

U každého pacienta je rychlost rozvoje nemoci jiná. Někdo má po celý život i bez léčby pouze mírné projevy lupénky, spíše kosmetického charakteru. Jiný má otevřené rány na celém těle nebo těžký zánět kloubů, který ho dostane na invalidní vozík. Pokud budete docházet na pravidelné kontroly a držet se pokynů lékaře, je vaše dítě v bezpečí. Pokud máte obavy, zda vaše dítě nepostihla lupénka, nebojte se, jednejte.

Čtěte také:
Spouštěčem lupénky u dětí může být i nachlazení

 

(pez)

 

Zdroj:

https://childrensnational.org

Hodnocení článku:
(3503 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?
7. 10. 2014 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Léto je fajn období pro každého, nemocným s psoriázou však nabízí něco navíc. Sluneční paprsky totiž umí obvykle ulevit pokožce a zlepšit její stav i vzhled. S opalováním se to však nesmí přehánět.
25. 7. 2016 Psoriáza
Inzerce: