Novinky - psoriáza

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.

aby se s nemocí popral. Jednou takovou účinnou zbraní by mohla být mast připravená z přírodního indiga. To alespoň tvrdí tým odborníků z nemocnice Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu.

Indigo je tmavě modrý prášek užívaný v tradiční čínské medicíně. Jeho zdrojem je většinou zajímavá rostlina Indigofera tinctoria. Syntetické indigo se používá k barvení textilií nebo i potravin.

Pro čínskou medicínu nic nového pod sluncem

V tradiční čínské medicíně byla lupénka po staletí léčena rostlinnými přípravky. Indigo s potenciálními antipsoriatickými účinky je jedním z nich. Dlouhodobé systémové účinky byly ale občas spojeny s drážděním zažívacího traktu a nepříznivým ovlivněním jaterních funkcí. Nyní to ale vypadá, že by se lupénkářům mohlo blýskat na lepší časy.

Modrá je dobrá?

Autoři z tchajwanské nemocnice totiž publikovali studii, ze které vyplývá, že by použití indiga mohlo fungovat proti některým typům psoriázy. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli 42 pacientů s lupénkou, která nereagovala na dosavadní léčbu. Lékaři těmto lidem indigovou mastí mazali postižená místa – pouze ale na jedné straně těla. Na tu druhou použili mastičku bez léčivých látek.

Po třech měsících léčení se místa léčená indigovou mastí výrazně zlepšila v olupování, nebyla již tak začervenalá a kůže byla ve srovnání s místy léčenými placebem hladší. U téměř 60 procent dobrovolníků se postižená místa téměř nebo úplně zahojila.

Budoucnost indiga v boji proti lupénce?

Podle autorů studie lze tedy mast s přírodním indigem použít v léčbě chronické lupénky. Tato léčba se totiž zdá být účinná a bezpečná. Do budoucna je potřeba tyto poznatky ověřit a doplnit o další přípravky s lepší absorpcí a více objasnit farmakologické účinky přírodního indiga. Vypadá to ale, že se psoriatikům na lepší časy opravdu blýská.

(jate)

Zdroj: www.sciencedaily.com
en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Hodnocení článku:
(3219 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?
3. 9. 2015 Psoriáza
Inzerce: