Novinky - psoriáza

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.

Neustálá péče 

Proč tomu tak je? Pokožka v zimě je totiž citlivější a náchylnější k podráždění, a to nejen v případě obličeje. Ten je samozřejmě vystaven vnějšímu prostředí nejvíc, hlavně vlhku, mrazu, větru či suchému vzduchu. Tyto vlivy pak vedou ke zhoršení stavu pokožky, která je vysušená a popraskaná. Máte-li navíc psoriázu nebo ekzémy, musíte o pokožku pečovat zvlášť pečlivě, a to každý den. Jedině tak se nebude extrémně vysušovat, praskat a svědit.

Hydratace a promašťování

Co tedy pro zdraví kůže dělat a čeho se raději vyvarovat?

  • Používejte hydratační krémy, ale ujistěte se, aby v sobě neobsahovaly moc vody.
  • Při sprchování preferujte hypoalergenní mycí přípravky, které pokožku hydratují.
  • Voda při sprchování by neměla být příliš horká – dlouhá a teplá sprcha je sice příjemná a relaxující, ale moc horká voda zbavuje kůži vlhkosti.
  • Dáváte-li přednost koupelím ve vaně, přidávejte do vody hydratační oleje, aby se pokožka zbavila odumřelých kožních buněk. Po koupeli vždy použijte hydratační krém.
  • Snažte se během zimy důsledně relaxovat, abyste minimalizovali stres. Ten je totiž spouštěčem zhoršení psoriázy. Zkuste každý den cvičit, třeba jógu apod.
  • Posilujte imunitu – nachlazení nebo chřipka lupénce nepomáhají. Každé oslabení organismu zvyšuje šanci na její vzplanutí. Jezte zdravě, dodržujte hygienu.
  • Používejte doma zvlhčovače vzduchu, které působí proti účinkům suchého vnitřního vzduchu.
  • Pijte hodně tekutin. Řada lidí se mylně domnívá, že v zimě tak často pít nemusí, ale opak je pravdou. Tělo potřebuje vodu i v zimě, aby zůstalo hydratované.
  • Vybírejte pečlivě oblečení – hrubé tkaniny, jako je vlna, mohou sice udržet tělo v teple, ale mohou také zhoršovat psoriázu. Nadměrné pocení nemoci také škodí, noste proto volnější, ideálně bavlněné oblečení, které vás nikde netlačí a „nesvazuje“.
  • Promluvte si s dermatologem o možnosti UV světelné terapie, která poskytne léčivé účinky slunce „bez slunce“.

(aši)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(3261 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?
23. 2. 2017 Psoriáza
Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.
14. 12. 2015 Psoriáza
Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Jaká předsevzetí do nového roku mohou pacientům s lupénkou pomoci zlepšit zdravotní stav? Všichni jsme se s tím setkali. Přiblíží se konec roku a my si jako o závod slibujeme, co všechno uděláme lépe než v roce předešlém. A minimálně prvních pár lednových dní nám verva do práce většinou vydrží...
4. 1. 2010 Psoriáza
Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
2. 10. 2013 Psoriáza
Inzerce: