Novinky

Zánět, nebo mechanické poškození? Rozpoznejte příčinu bolesti zad

Zánět, nebo mechanické poškození? Rozpoznejte příčinu bolesti zad

S potížemi této části těla se setká během života každý člověk. Většinou se jedná o bolest v dolní části zad.

S potížemi této části těla se setká během života každý člověk. Většinou se jedná o bolest v dolní části zad. Jde také o jeden z nejčastějších důvodů, kvůli kterému lidé navštíví lékaře nebo si berou volno z práce. Příčiny těchto bolestí mohou být různé – jako je odlišná i následná léčba. 

Správná diagnóza

V nedávných studiích bylo prokázáno, že chronická bolest v bederní oblasti je opravdu velmi často způsobena zánětlivým onemocněním – spondylartritidou. Při diagnostikování Bechtěrevovy nemoci či jí příbuzných chorob s přítomností bolesti zad je velmi důležité rozlišit jejich příčinu. Zejména se jedná o odlišení zánětlivých potíží, jak je tomu například právě u bechtěreva, od problémů čistě mechanických (např. vyhřeznutí ploténky).

Důležitá nápověda 

Při zjišťování, zda je bolest zánětlivého původu a je-li v úzké souvislosti s chorobami, jakými je například ankylozující spondylitida, je dobré se věnovat následujícím charakteristikám:

  • Bolest se zpravidla poprvé objeví před 35. rokem a je velmi zákeřná.
  • Přetrvává déle než 3 měsíce (jinak řečeno stává se chronickou).
  • Bolest a ztuhlost zad se zhoršují při imobilizaci, a to zejména v noci a časně ráno.
  • Tyto jevy mají tendenci postupně klesat při fyzické aktivitě a cvičení.
  • Nesteroidní antirevmatika (například aspirin či ibuprofen) jsou u většiny pacientů velmi účinné při ulevování od potíží.

Pozor na předčasné závěry

Samotné odhalení zánětlivé příčiny u bolesti zad by rozhodně nemělo být ihned použito k diagnóze ankylozující spondylitidy. Je ale velmi důležitou charakteristikou, kterou je nutné brát v úvahu spolu s dalšími diagnostickými metodami. Těmi mohou být rentgen, magnetická rezonance, zjištění genové predispozice či předchozí nález jiného souvisejícího onemocnění. 

(cabi)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2412 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Zablokovaná krční páteř, úraz, špatné držení těla, ale i Bechtěrevova nemoc. Bolesti hlavy mohou mít často příčinu v problémech se zády, zejména v oblasti krku a horní části hrudníku. Důvod vašich obtíží přitom odhalí jedině lékař, návštěvu ordinace tak není v případě výrazných a dlouhodobých bolestí vhodné odkládat.
16. 8. 2019 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: