Novinky

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část druhá

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část druhá

Při vzniku revmatologických chorob hraje roli kromě jiného také dědičnost. Jak je to ale konkrétně u některých z nich? Bechtěrevova choroba patří mezi revmatologická autoimunitní onemocnění s nejpatrnějším genetickým vlivem...

Při vzniku revmatologických chorob hraje roli kromě jiného také dědičnost. Jak je to ale konkrétně u některých z nich?

Geny a Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida patří mezi revmatologická autoimunitní onemocnění s nejpatrnějším genetickým vlivem. Nemoc obvykle začíná v mladém věku a postihuje především páteř. Je značně bolestivá a během let může vést k omezení hybnosti až invaliditě. Až 90 % „bechtěreviků“ vlastní tzv. antigen HLA B27, zatímco v běžné populaci se tento antigen vyskytuje jen asi u 7 % lidí. Je to molekula na povrchu buněk, která může být zděděna.

Jsme-li nositelem této molekuly, ještě to neznamená, že se u nás vlastní nemoc rozvine. Vždy totiž záleží ještě na mnohých dalších faktorech – vlivu okolního prostředí, ostatní genetické výbavě a podobně. Přesto se ale ocitáme v riziku vyšším, než mají lidé, kteří antigen HLA B27 nezdědili.

Geny a revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je rovněž autoimunitní onemocnění kloubů, které se vyskytuje relativně často – až u 1 % populace. Jeho rozvoj opět závisí na mnoha okolnostech, z genetického pohledu je to zejména přítomnost tzv. HLA DR4 antigenu, který najdeme u 60–70 % nemocných oproti 30 % v běžné populaci.

Rozdíl tedy není tak zřetelný jako u Bechtěrevovy choroby a i z jiných pozorování vědců vyplývá, že při vzniku této choroby hraje větší roli okolní prostředí než dědičnost. Neopomenutelné je například kouření, zvláště sdruží-li se s genetickou predispozicí.

Geny a lupus

Další z autoimunitních revmatologických onemocnění je systémový lupus erytematodes. Postihuje řadu lidských orgánů, nejen klouby. Na vzniku této choroby se genetika podílí opět jen mírně. Mnohem větší význam se přisuzuje jiným faktorům, jako je užívání léků, vystavení se UV záření, zvýšená hladina ženských pohlavních hormonů v pubertě nebo těhotenství, infekce a podobně. Přesto ale lékaři nacházejí lupus u více členů jedné rodiny, což jistou roli dědičnosti v tomto smyslu potvrzuje.

Když se tělo brání proti sobě samotnému

Zmíněné choroby patří mezi takzvaně autoimunitní. To zjednodušeně znamená, že si tělo vytváří látky proti vlastním tkáním (molekulám – antigenům), které organismus poškozují. Obecně jsou tyto choroby do jisté míry podmíněny geneticky, a dokonce se jich nezřídka vyskytuje více i u jedné osoby. Vždy ale zůstává důležitý vliv okolního prostředí, z čehož vyplývá i případná možnost, jak se takovým onemocněním alespoň částečně bránit.

(veri)

Zdroj:

Další doporučené články

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Minus 110 stupňů Celsia ve spodním prádle? Pro většinu lidí je to naprosto nepřijatelná představa. Pro lidi postižené revmatickými chorobami je tzv. kryoterapie, tedy léčba chladem, účinným způsobem zmírňování zdravotních obtíží.
12. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.
8. 4. 2023 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: