Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
Deset rad, jak na to
Základem je kvalitní, dostatečně pevná matrace. Nemá být ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Spánek na moc poddajné matraci může vést k prohloubení deformace páteře.
Nechte si s výběrem matrace poradit. Nevybírejte primárně podle ceny – několik ušetřených stokorun se může prodražit. Na druhou stranu ani to nejdražší nemusí být nejlepší. Ptejte se ve specializovaném obchodě nebo ve zdravotnických potřebách.
Než matraci koupíte, zkuste si na ni lehnout asi na dvacet minut. V dobrých obchodech je to bráno jako samozřejmost, přece jenom vybíráte výrobek, který vám má sloužit řadu let.
Vodní lůžko není vhodné, neposkytuje zádům dostatečnou oporu.
Vysoké polštáře nepořizujte, mohou podpořit abnormální postavení krční páteře. Někteří lékaři doporučují dát si pod hlavu raději složenou osušku. Nepodkládejte si polštářem ani nohy.
Nespěte na boku ani stočení do klubíčka, nejlépe je ležet na břiše nebo na zádech.
Nosíte-li korzet, odložte ho před spaním.
Zkuste se před usnutím protáhnout.
Madlo nebo opěrka na zdi vedle lůžka vám může usnadnit vstávání.
Promluvte si o spánku, výběru postele a matrace i se svým revmatologem nebo fyzioterapeutem.
V dnešní době stále roste výskyt bolestí zad, a to ve stále nižším věku. Podobně jako u jiných problémů i zde existuje určitá náchylnost ke vzniku bolestí zad.
Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
Spondyloartritidy jsou skupina zánětlivých onemocnění nejen periferních kloubů, ale i páteře a sakroiliakálního skloubení. Pro tyto nemoci jsou typické podobné příznaky, tedy zánětlivá bolest zad a páteře a zánětem v místech, kde se šlachy upínají ke kostem...
Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...