Novinky

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Když srůstají obratle

Bechtěrevova choroba je chronický zánět chrupavčitých tkání v těle postihující zejména páteř, klouby, oční duhovku, ale i další vnitřní orgány. Je způsobena vadou imunitního systému a projevuje se zejména úpornými bolestmi a omezováním pohybu, protože páteř a klouby postupně srůstají. Účinnou terapií je pak kromě léků, které tlumí zánět, zejména pravidelné cvičení a rehabilitace, které zabraňují srůstům kloubů, a udržují tak pohyblivost.

Při cvičení by si ale bechtěrevik měl dát zvýšený pozor na úrazy páteře, které pro něj mohou mít na rozdíl od zdravé populace ještě fatálnější následky. U všech sportovních aktivit, u nichž hrozí poranění páteře, byl měl pacient s Bechtěrevovou chorobou používat ochranné pomůcky.

„Páteřák“ a helma by měly být samozřejmostí

Základem všech ochranných pomůcek při sportu by měly být helma a chránič páteře. Úrazy hlavy a zejména pak páteře totiž patří mezi nejčastější sportovní úrazy, navíc s rozvojem např. snowboardingu a cyklistiky jsou pády na denním pořádku. Chrániče páteře totiž ochrání především při pádu, kdy hrozí „vyražení“ jednotlivých obratlů z normální pozice v páteři, čímž může samozřejmě dojít k přerušení míchy.
Helma pak může zabránit jak například otřesům mozku, tak i zlomeninám lebky, které vesměs mívají velmi fatální následky.

Pomůcky vybírejte pečlivě

Vybírat ochranné pomůcky je ale třeba s ohledem jak na vykonávaný sport, tak i na stupeň postižení a tělesné proporce. Helma i chránič páteře totiž musí na těle opravdu „sedět“ a neměly být ani moc těsné, ani příliš volné. Vhodná velikost je proto základem adekvátní ochrany. U bechtěrevika to platí dvojnásob, protože vzhledem k povaze jeho nemoci se mohou případné zlomeniny hojit daleko obtížněji a celou nemoc tak ještě zhoršit. Proto platí: když sportovat, tak jedině s ochrannými pomůckami!

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1825 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: