Novinky

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.

Důvody k operaci

V dnešní době dokáže průběh bechtěreva celkem dobře zpomalit kombinace léků a rehabilitací. Někdy se však zdravotní stav zhorší do té míry, že se operaci vyhnout už nedá. Ve kterých případech je chirurgický zákrok nutností?

  • Když je páteř trvale v ohnuté poloze (v předklonu), přičemž se brada často dotýká hrudníku. Jedná se o velmi nepříjemný stav, při kterém má pacient problémy s pohybem i každodenními činnostmi.
  • Na sál se podíváte i tehdy, kdy je vážně ohrožena stabilita páteře. V tomto případě hrozí útlak nervů vycházejících z míchy.
  • Pokud jsou známky poškození nervů již přítomné, je operace taktéž nutností. Nejčastěji se jedná o slabost svalů a necitlivost kůže.

Co se děje na sále

Páteřní chirurgie má několik možností, jak problémy lidí s bechtěrevem odstranit, či alespoň zmírnit. Lékař musí hodnotit případ od případu a posuzovat mnoho faktorů, jako jsou věk, umístění a závažnost poškození. Nejčastější operační zákroky na páteři jsou:

  • Osteotomie – při ní je část obratle vyjmuta tak, aby došlo k napravení deformace. Takto „upravené“ obratle poté srostou a tím dojde k nápravě ohnuté páteře.
  • Dekomprese míchy a nervů – volí se v případech, že dochází k útlaku míchy a nervů. Jde o uvolnění tlaku na nervové struktury. Nejčastěji se upravují kostěné oblasti páteřního kanálu.
  • Fúze obratlů – pomocí této chirurgické techniky dochází ke spojování jednotlivých obratlů. Ve výsledku je páteř narovnaná a stabilní.
  • Stabilizace páteře – tento postup umožňuje zpevnit páteř pomocí šroubů, tyčí nebo dlah.

Období rehabilitace 

  • Po provedení operace je člověk hospitalizován v nemocnici a jsou mu podávány léky proti bolesti.
  • K lůžku chodí fyzioterapeut, který operovaná záda s pacientem procvičuje. Tím dochází ke zlepšení hybnosti a ke zpevnění drobných svalů v okolí páteře.
  • Určitou dobu po výkonu je nutné počítat s nošením korzetu či speciální ortézy.
  • Po propuštění z nemocnice se pokračuje s pravidelnou rehabilitací.

I když je chirurgie v dnešní době již méně využívanou formou léčby, stále nachází své uplatnění. A to především v případech těžkých deformit páteře, kde dokáže trpícímu významně ulevit.

(holi)

Zdroj: www.spineuniverse.com

Hodnocení článku:
(2030 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: