Novinky

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.

I když se může řízení vozu s revmatickou nemocí stát obtížnější, není tak jednoduché se ho vzdát. Pro obyvatele menších obcí se špatnou dostupností veřejné dopravy je jízda autem doslova nutností. Naštěstí lze mnoho obtíží s řízením vyřešit pomocí následujících opatření:

  1. Nasedání. Zhoršila se u vás schopnost nasedání? Pootočit páteř už prostě nelze jako dříve. Co s tím? Otočte se ke dveřím zády a posaďte se na sedadlo. Teprve potom otočte celé tělo směrem dopředu. Při vystupování postup zopakujte: nejdříve vytočte nohy ven a teprve potom vstaňte.
  2. Seřízení. Nepodceňujte polohu těla při řízení. Když se vám podaří najít tu správnou, která nebude příliš zatěžovat páteř, budete méně unavení a vyhnete se zbytečné bolesti. Ale nejdříve si pořádně nastavte sedadlo, zrcátka a volant.
  3. Pohodlí. Můžete vyzkoušet různé ortopedické pomůcky, které zlepší váš komfort při sezení. Zeptejte se ve zdravotnických potřebách, ale nekupujte je naslepo. Nechte si vše předvést a v klidu se rozhodněte, jaké skutečně potřebujete.
  4. Klimatizace. Někomu uleví od bolesti v zádech vyhřívaná sedačka nebo teplý vzduch proudící na nohy, jinému zase chladnější klima. Nebojte se experimentovat, ale při vyšší teplotě dávejte pozor na nebezpečí mikrospánku.
  5. Pomůcky. Jestli vám nestačí standardní zrcátka, nakupte si pomocná. Ve specializovaných obchodech je velký výběr, včetně zrcátek speciálně namířených na děti na zadním sedadle. Není to velká investice a vaše pohodlí při řízení se díky nim může výrazně zvýšit.
  6. Přestávky. Revmatikům většinou nevyhovuje zůstávat dlouho v jedné poloze. Snažte se vyhýbat cestám, které nestihnete za hodinu. Pokud to jinak nejde, dělejte si pravidelné přestávky a během nich se vždy rozhýbejte.

Nevzdávejte se řízení jen proto, že vše již není jako dříve. Co nejvíce si manipulaci s vozem usnadněte a uvidíte, kolik věcí se zlepší, nebo dokonce vrátí do normálního stavu. 

(pez)

 

Zdroj: https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1703 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: