Novinky

Progresivní svalová relaxace: 10 kroků k fyzické úlevě

Progresivní svalová relaxace: 10 kroků k fyzické úlevě

Tato metoda byla vyvinuta psychologem Edmundem Jacobsonem před necelým stoletím. Ovšem i v dnešní době může pomoci odlehčit stres a nervozitu či uvolnit napětí v těle.

Tato metoda byla vyvinuta psychologem Edmundem Jacobsonem před necelým stoletím. Ovšem i v dnešní době může pomoci odlehčit stres a nervozitu či uvolnit napětí v těle. Díky ní lze úspěšně získat zpět energii do života.

Pro zdravé i nemocné

Stres může se zdravím často pořádně zamávat. U pacientů s Bechtěrevovou nemocí dochází jeho vlivem k zesílení zánětu, ke zvýšení krevního tlaku i k problémům se spaním. Vyzkoušet můžete progresivní svalovou relaxaci, jejímž základem je napínání a poté uvolňování svalových skupin. Během několika minut tak lze zklidnit tělo i duši.

Při progresivní svalové relaxaci zapněte každou svalovou skupinu na deset vteřin a poté uvolněte. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a všímejte si pocitu, který nastane, když se svaly uvolní. Přeskočte místa, kde cítíte při napínání bolest.

  1. Pohodlně se posaďte a zavřete oči. Párkrát se zhluboka nadechněte, při nádechu rozepněte břicho, při výdechu jej stáhněte.
  2. Při relaxaci začněte u hlavy a postupujte směrem dolů. Napněte svaly v obličeji, silně přivřete oči, nakrčte ústa a sevřete čelisti. Chvíli napětí udržte, pak jej uvolněte a dýchejte.
  3. Silou zvedněte ramena k uším, vydržte několik sekund, poté povolte a opět dýchejte.
  4. Pravou ruku zatněte v pěst, napněte svaly předloktí i paže, chvíli vydržte a pak paži uvolněte. Po dýchání zopakujte celý postup na levé končetině.
  5. Soustřeďte se na svaly na zádech a stáhněte lopatky k sobě. Chvíli vydržte a poté povolte. Zopakujte několikrát nádech a výdech.
  6. Vtáhněte břicho dovnitř. Udržte deset sekund, pak uvolněte. Zhluboka dýchejte. 
  7. Stáhněte zadek, chvíli napětí vydržte, poté jej uvolněte. Nadechněte se a vydechněte.
  8. Napněte pravé stehno a povolte. Po dýchání zopakujte celý postup i na levém stehně.
  9. Zpevněte pravé lýtko, chvíli jej udržte zatnuté, poté povolte, nadechněte se a vydechněte. Pak procvičte i na levé straně. 
  10. Stáhněte prsty pravé nohy i všechny svaly chodidla, chvíli vydržte, poté svaly uvolněte, nadechněte se a vydechněte. Postup zopakujte i na levém chodidle.

Vyzkoušejte deset jednoduchých kroků, které vám pomohou zbavit se nadbytečného napětí. Progresivní svalová relaxace je metodou vhodnou nejen pro pacienty s revmatickým onemocněním, ale i pro všechny, které trápí chronický stres.

(hak)

Zdroj: www.arthritistoday.org

Hodnocení článku:
(1983 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: