Novinky

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí.
Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.

Téměř kouzelné dovednosti

Docent Pavel Kolář, i když není lékař, ale fyzioterapeut, je volán na pomoc, když je pacientovi nejhůř. O svých skoro kouzelnických dovednostech mluví velmi skromně a jedním dechem uvádí na pravou míru, že vše je postaveno na základech medicíny. Jeho služby si na vlastní kůži vyzkoušela řada známých osobností.

Nemoc si nevybírá.

Krutostí přírody je, že člověk, který řadu let vrací lidem možnost se hýbat, sám trpí nemocí, která může skončit ztrátou pohyblivosti. Docent Kolář byl jako vrcholový gymnasta často zraněn a to mu otevřelo vrátka k fyzioterapii.

Nemoc k 18. narozeninám.

Bechtěrevova nemoc o sobě poprvé dala vědět v Kolářových osmnácti letech. Nejdřív se ukazovala jako bolesti zad, které trvaly 3 až 4 měsíce, potom načas ustaly a znova se objevily. Později bezbolestné období vymizelo a bolest se stala součástí jeho života. K tomu se přidala zhoršená pohyblivost.

Kde je skutečně zakopaný pes

Někteří by se po zjištění Bechtěrevovy nemoci zhroutili, jiní by se začali litovat a jíst léky proti bolesti ke snídani, obědu i večeři. Úspěšný fyzioterapeut ale nechápe svoji nevyléčitelnou nemoc jako problém, který by mu zásadně zasahoval do života. Za jeho postojem je velká statečnost. Také jeho životní filozofie, že tělo a duše jsou jeden celek, mu pomáhá nejen při zdolávání nemoci, ale je i hlavní myšlenkou jeho práce.

Život jako ve svěrací kazajce

Bechtěrevovu chorobu provázejí bolesti. Ty lze umlčet léky, v lepším případě se s nimi smířit a časem si na ně zvyknout. Docent Kolář má ale metodu proti bolesti jinou. Zdá se to jako šamanství, ale právě to je i základem jeho přístupu k léčbě. Bolest je totiž také možné vědomě zvládat a ovlivňovat pomocí psychiky.

Běh, tenis a golf brzdí nemoc

I když už Pavel Kolář není vrcholový gymnasta, stále sportuje – běhá, hraje tenis, golf a další. Tenhle aktivní odpočinek pomáhá nejen k udržování kondice těla, ale hlavně pohyb a fyzická námaha zpomalují rozvoj Bechtěrevovy nemoci.

I když se to v případě nevyléčitelné nemoci zdá jako fráze, i tady platí, že vždy může být hůř. Docent Kolář pracuje na spinální jednotce, kde se léčí lidé po těžkých úrazech míchy. Ty postihlo takové neštěstí, že se kolikrát nemůžou hýbat vůbec, i když si to všechno uvědomují. Právě to Pavla Koláře udržuje v optimismu a ve střehu, že člověka můžou postihnout i horší věci a člověk by s nimi měl stále počítat.

(syna)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2503 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Chystáte se ke koupi nové matrace? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Špatná volba totiž může pro vaše záda znamenat katastrofu. Během spánku dochází k regeneraci svalů a uvolnění páteře. Bez dostatečné opory jsou ale svaly napnuté a páteř zkřivená. Není se pak čemu divit, když se budíme rozlámaní a unavenější než večer. Jak vybrat správnou matraci a všem těmto problémům předejít?
6. 12. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: