Novinky

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva. Tyto problémy se dají alespoň částečně ovlivnit vhodným výběrem matrace.

Přestože postavení svého těla nemůžeme při spánku zcela kontrolovat, je dobré usínat v rovné pozici, na zádech, na tvrdé matraci, bez polštáře pod hlavou nebo koleny. Bolest může být v noci krutější než ve dne, a proto potřebujete dobrý a pevný základ, který umožní minimalizovat nepohodlí a prožít klidnou noc.

Není matrace jako matrace

Matrace by měla být tvrdá a rozhodně by se pod vámi neměla prohýbat. Pro větší komfort si ale můžete matraci pokrýt řadou relativně tenkých přikrývek, které ji změkčí, pomohou rozložit rovnoměrně tlak a zároveň jsou velmi pohodlné.
Ve většině specializovaných obchodů i v zařízeních se zdravotnickými potřebami jsou dostupné pěnové matrace, ke kterým je možné zakoupit speciální podložky.

Vodní propadliště

Často se v této souvislosti diskutuje o výhodách a nevýhodách vodních postelí. I v případě, že jsou plně nafouknuté, neposkytují potřebnou podporu důležitým místům, která se otiskují do podložky – tedy hýždím, oblasti páteře, ramen a sakroiliakálního skloubení; přesně v těchto místech se totiž vodní postele prohýbají. Na druhou stranu ale pomáhají udržet teplo a určitý stupeň pohodlí.

Šikovné pomůcky

Pokud je vaše páteř ztuhlá a svaly napjaté, mohou vám pomoci postranní madla umístěná na posteli. Ta vám pomohou zvednout se nebo se přetočit na stranu. Tyto doplňky můžete pořídit v obchodech se zdravotnickými potřebami. Někdy je pro snadnější vstávání výhodné využít také žebříček nebo hrazdu – zeptejte se svého rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta, aby vám některý z těchto prostředků doporučil.

(hak) Zdroj:

Hodnocení článku:
(1653 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Mnoho lidí trpí během zimního období chronickými bolestmi zad, a to aniž by existovaly nějaké objektivní důvody jako zranění, nemoc nebo kostní poškození. Na vině by podle nejnovějších výzkumů mohl být i vitamín D, přesněji řečeno jeho nedostatek.
19. 12. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: