Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?
7. 3. 2010Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.
Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva. Tyto problémy se dají alespoň částečně ovlivnit vhodným výběrem matrace.
Přestože postavení svého těla nemůžeme při spánku zcela kontrolovat, je dobré usínat v rovné pozici, na zádech, na tvrdé matraci, bez polštáře pod hlavou nebo koleny. Bolest může být v noci krutější než ve dne, a proto potřebujete dobrý a pevný základ, který umožní minimalizovat nepohodlí a prožít klidnou noc.
Není matrace jako matrace
Matrace by měla být tvrdá a rozhodně by se pod vámi neměla prohýbat. Pro větší komfort si ale můžete matraci pokrýt řadou relativně tenkých přikrývek, které ji změkčí, pomohou rozložit rovnoměrně tlak a zároveň jsou velmi pohodlné.Ve většině specializovaných obchodů i v zařízeních se zdravotnickými potřebami jsou dostupné pěnové matrace, ke kterým je možné zakoupit speciální podložky.
Vodní propadliště
Často se v této souvislosti diskutuje o výhodách a nevýhodách vodních postelí. I v případě, že jsou plně nafouknuté, neposkytují potřebnou podporu důležitým místům, která se otiskují do podložky – tedy hýždím, oblasti páteře, ramen a sakroiliakálního skloubení; přesně v těchto místech se totiž vodní postele prohýbají. Na druhou stranu ale pomáhají udržet teplo a určitý stupeň pohodlí.Šikovné pomůcky
Pokud je vaše páteř ztuhlá a svaly napjaté, mohou vám pomoci postranní madla umístěná na posteli. Ta vám pomohou zvednout se nebo se přetočit na stranu. Tyto doplňky můžete pořídit v obchodech se zdravotnickými potřebami. Někdy je pro snadnější vstávání výhodné využít také žebříček nebo hrazdu – zeptejte se svého rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta, aby vám některý z těchto prostředků doporučil.(hak) Zdroj: