Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!
22. 6. 2017Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.
Onemocnění mladých
Bechtěrevova nemoc postihuje zejména osoby v aktivním věku. Častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Obvykle o sobě dá poprvé vědět mezi 17 a 35 lety. U žen se nemoc nejčastěji projeví během těhotenství. Onemocnění způsobuje chronický zánět kloubů, které spojují páteř s ostatními kostmi. Výsledkem může být úplný srůst obratlů, což vede ke značnému omezení pohyblivosti, k bolestem a deformacím těla.
Záhadný gen
Je známo, že přítomnost genu s označením HLA-B27 je spjata s vyšším výskytem zánětlivých onemocnění. Pacienti, kteří trpí Bechtěrevovou chorobou, jsou také obvykle nositeli tohoto genu (má ho zhruba 90 % z nich). Zajímavé je, že to nefunguje naopak. Existuje mnoho lidí, kteří gen mají, ale ankylozující spondylitida se u nich nikdy nerozvine. K určení správné diagnózy pomáhá lékaři rozhovor s pacientem o jeho obtížích, důkladné vyšetření, rentgen a laboratorní testy. Pokud má člověk příznaky typické pro Bechtěrevovu chorobu, a navíc se prokáže gen HLA-B27, je téměř jisté, že se o tuto nemoc opravdu jedná.
Diagnózu napoví oči
Gen pro HLA-B27 je rovněž velmi často přítomný u pacientů s tzv. přední uveitidou. To je onemocnění oka, konkrétně zánět živnatky. Pokud tuto oční nemoc lékař u pacienta potvrdí, měl by zpozornět a raději dotyčného odeslat na rentgen páteře a také laboratorní testy. Přední uveitida totiž ve 30–50 % případů doprovází Bechtěrevovu chorobu a může být prvním příznakem, který na ni upozorní. Oční lékař se tedy může stát tím, kdo vysloví podezření na ankylozující spondylitidu.
Varovné signály
K příznakům přední uveitidy patří:
- zarudnutí oka,
- přecitlivělost zraku na světlo (fotofobie),
- slzení,
- bolest oka – tupá, velmi nepříjemná, někdy se zhoršuje při pohledu do blízka,
- zamlžené vidění.
Léčba se provádí pomocí očních kapek – cykloplegik. Ty rozšiřují zorničku a ulevují tak od bolesti způsobené křečí čočky. Po těchto kapkách není pacient schopný zaostřit.
Každý člověk, který má Bechtěrevovu chorobu a pozoruje na sobě výše uvedené potíže s viděním, by měl okamžitě navštívit svého očního lékaře.
(brbr)
Zdroj:
www.emedicinehealth.com