Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
Kouření prostě škodí
Že jsou na tom kuřáci s Bechtěrevovou nemocí většinou hůře než jejich nekouřící spolupacienti, je známo již delší dobu. Nejde o překvapivé zjištění – není snad orgán v těle, který by jedovaté látky z modrého dýmu nepoškozovaly. Navíc se již déle ví, že kouření zhoršuje průběh většiny onemocnění autoimunního okruhu. Autoři nové studie se však zaměřili na následky kouření ve vztahu k časnému stadiu Bechtěrevovy choroby. Došli přitom k důležitým zjištěním.
Rychlejší nástup i průběh nemoci
Ukázalo se, že u kuřáků se objevují bolesti zad podmíněné zánětlivým procesem v průměru o rok a půl dříve než u nekuřáků.
Kuřáci měli významně vyšší skóre aktivity choroby, průměrně o půl bodu z deseti. Tomu odpovídalo i horší skóre, které hodnotí omezení v běžných denních aktivitách – kouřící pacienti měli přibližně o 4 % horší výsledky než ti nekouřící.
Při vyšetření magnetickou rezonancí dopadly hůře klouby vyznavačů cigaret – zánětlivé změny na skloubení křížové kosti a pánve byly přítomny více než 1,5násobně častěji než u nekuřáků, mezi páteřními obratli dokonce 2x častěji.
Takzvané radiologické postižení, které vyjadřuje míru ztuhlosti páteře vlivem kostnatění vazů, se vyskytlo u kuřáků v počátečním stadiu Bechtěrevovy nemoci častěji. To je závažné zjištění, protože v počátečním stadiu nebývají změny ve smyslu kostní přestavby ještě příliš vyjádřené.
Přestat? Nikdy není pozdě
Ve světle nových poznatků by měli lékaři všem nemocným s touto donedávna jen omezeně léčitelnou nemocí doporučit, aby přestali kouřit. Kdo ankylozující spondylitidou trpí a skončí s tabákem, má šanci zpomalit průběh svého onemocnění.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je chronické, zánětlivé onemocnění, které postupně vede k omezení hybnosti především dolní části páteře.
V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.