Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
Kouření prostě škodí
Že jsou na tom kuřáci s Bechtěrevovou nemocí většinou hůře než jejich nekouřící spolupacienti, je známo již delší dobu. Nejde o překvapivé zjištění – není snad orgán v těle, který by jedovaté látky z modrého dýmu nepoškozovaly. Navíc se již déle ví, že kouření zhoršuje průběh většiny onemocnění autoimunního okruhu. Autoři nové studie se však zaměřili na následky kouření ve vztahu k časnému stadiu Bechtěrevovy choroby. Došli přitom k důležitým zjištěním.
Rychlejší nástup i průběh nemoci
Ukázalo se, že u kuřáků se objevují bolesti zad podmíněné zánětlivým procesem v průměru o rok a půl dříve než u nekuřáků.
Kuřáci měli významně vyšší skóre aktivity choroby, průměrně o půl bodu z deseti. Tomu odpovídalo i horší skóre, které hodnotí omezení v běžných denních aktivitách – kouřící pacienti měli přibližně o 4 % horší výsledky než ti nekouřící.
Při vyšetření magnetickou rezonancí dopadly hůře klouby vyznavačů cigaret – zánětlivé změny na skloubení křížové kosti a pánve byly přítomny více než 1,5násobně častěji než u nekuřáků, mezi páteřními obratli dokonce 2x častěji.
Takzvané radiologické postižení, které vyjadřuje míru ztuhlosti páteře vlivem kostnatění vazů, se vyskytlo u kuřáků v počátečním stadiu Bechtěrevovy nemoci častěji. To je závažné zjištění, protože v počátečním stadiu nebývají změny ve smyslu kostní přestavby ještě příliš vyjádřené.
Přestat? Nikdy není pozdě
Ve světle nových poznatků by měli lékaři všem nemocným s touto donedávna jen omezeně léčitelnou nemocí doporučit, aby přestali kouřit. Kdo ankylozující spondylitidou trpí a skončí s tabákem, má šanci zpomalit průběh svého onemocnění.
Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
Lidé jsou různí a každému prospívá či škodí něco jiného. To platí i o relativně velké části nemocných revmatoidní artritidou – ti totiž tvrdí, že na ztuhlé a bolavé klouby pomáhá speciální jídelníček.
Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).