Novinky

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.

  • Bez bariér – Evropské památky by určitě ve známkování bezbariérovosti nedostaly výbornou. Stavitelé Kolosea, Benátek, ale i dalších světských i církevních památek většinou na návštěvníky se ztíženou mobilitou nemysleli. Existují však různé cestovní kanceláře a svépomocná sdružení zaměřená na cestování osob s handicapem. Stává se dobrým zvykem, že na oficiálních stránkách města či konkrétní památky jsou uvedeny informace o přístupnosti.

  • Očkování – Nezapomeňte se zeptat na vhodnost očkování svého ošetřujícího lékaře. Většina autoimunitních onemocnění je spojena s vyšším rizikem infekce, onemocnění vyvolané touto infekcí pak může mít těžší průběh. Závisí ale na konkrétní situaci a vaší léčbě – poradí váš revmatolog, který musí o očkování bezpodmínečně vědět a předem s ním souhlasit. Pokud byste se nechali očkovat bez jeho vědomí například v očkovacím centru a o svém onemocnění neřekli, mohlo by to mít těžké následky. V některých případech totiž například nejsou u revmatologických pacientů možné živé vakcíny. Na očkování je také třeba myslet včas – ideálně dva měsíce dopředu.

  • Léky – Nezapomeňte své léky a vezměte si dostatečnou rezervu pro případ nečekané situace. Poraďte se s lékařem, jaké další léky si máte vzít s sebou. Podle okolností a vašeho stavu to mohou být kromě běžné výbavy například antibiotika pro samoléčbu v případě infekce, léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Vezměte si i teploměr a dezinfekci na poranění. Nezapomeňte na kompenzační pomůcky, pokud je používáte. Zvláště při cestě letadlem, v každém případě však při cestě mimo Evropskou unii, budete potřebovat lékařské potvrzení o svém onemocnění a užívaných lécích.

  • Speciální léky (biologika) – Samostatnou otázkou jsou prostředky biologické léčby. Pokud si s sebou povezete injekce, je zapotřebí se informovat o podmínkách jejich dovozu do země, kterou se chystáte navštívit – nejlépe na vyslanectví. Lékařské potvrzení v angličtině je nutností. Je vhodné na toto upozornit leteckou společnost nebo cestovní kancelář při nákupu letenky. Pokud v cíli zůstáváte déle, je na místě zvážit, jak je pravděpodobné neplánované zdržení. Toto proberte se svým ošetřujícím lékařem – nemůžete počítat s tím, že byste si svůj biologický lék opatřili v místě dovolené.

  • Pojištění – Nepodceňujte kvalitní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity pro případ akutního onemocnění nebo zhoršení stavu.

  • Společnost při cestování – Pokud je to možné, necestujte sami. Pokud si neaplikujete své léky sami, zajistěte si někoho, kdo vám je bude podávat – doprovod nebo zdravotnické zařízení v místě cíle.

  • Detaily – Dovolenou mohou zkazit i zdánlivé maličkosti jako nevhodná obuv nebo oblečení. Počítejte s tím, že budete zvláště při poznávacích zájezdech muset ujít mnohem větší vzdálenosti než při běžném denním programu. Je vhodné se předem informovat na meteorologických webech o počasí a přizpůsobit tomu cestovní šatník.

(jav)

Zdroj:
www.rheuma-liga-reisen.de
www.reidsguides.com

Hodnocení článku:
(1499 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Podpořte klouby správným jídelníčkem

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.
10. 9. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Lidé jsou různí a každému prospívá či škodí něco jiného. To platí i o relativně velké části nemocných revmatoidní artritidou – ti totiž tvrdí, že na ztuhlé a bolavé klouby pomáhá speciální jídelníček.
10. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: