Novinky

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.

  • Bez bariér – Evropské památky by určitě ve známkování bezbariérovosti nedostaly výbornou. Stavitelé Kolosea, Benátek, ale i dalších světských i církevních památek většinou na návštěvníky se ztíženou mobilitou nemysleli. Existují však různé cestovní kanceláře a svépomocná sdružení zaměřená na cestování osob s handicapem. Stává se dobrým zvykem, že na oficiálních stránkách města či konkrétní památky jsou uvedeny informace o přístupnosti.

  • Očkování – Nezapomeňte se zeptat na vhodnost očkování svého ošetřujícího lékaře. Většina autoimunitních onemocnění je spojena s vyšším rizikem infekce, onemocnění vyvolané touto infekcí pak může mít těžší průběh. Závisí ale na konkrétní situaci a vaší léčbě – poradí váš revmatolog, který musí o očkování bezpodmínečně vědět a předem s ním souhlasit. Pokud byste se nechali očkovat bez jeho vědomí například v očkovacím centru a o svém onemocnění neřekli, mohlo by to mít těžké následky. V některých případech totiž například nejsou u revmatologických pacientů možné živé vakcíny. Na očkování je také třeba myslet včas – ideálně dva měsíce dopředu.

  • Léky – Nezapomeňte své léky a vezměte si dostatečnou rezervu pro případ nečekané situace. Poraďte se s lékařem, jaké další léky si máte vzít s sebou. Podle okolností a vašeho stavu to mohou být kromě běžné výbavy například antibiotika pro samoléčbu v případě infekce, léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Vezměte si i teploměr a dezinfekci na poranění. Nezapomeňte na kompenzační pomůcky, pokud je používáte. Zvláště při cestě letadlem, v každém případě však při cestě mimo Evropskou unii, budete potřebovat lékařské potvrzení o svém onemocnění a užívaných lécích.

  • Speciální léky (biologika) – Samostatnou otázkou jsou prostředky biologické léčby. Pokud si s sebou povezete injekce, je zapotřebí se informovat o podmínkách jejich dovozu do země, kterou se chystáte navštívit – nejlépe na vyslanectví. Lékařské potvrzení v angličtině je nutností. Je vhodné na toto upozornit leteckou společnost nebo cestovní kancelář při nákupu letenky. Pokud v cíli zůstáváte déle, je na místě zvážit, jak je pravděpodobné neplánované zdržení. Toto proberte se svým ošetřujícím lékařem – nemůžete počítat s tím, že byste si svůj biologický lék opatřili v místě dovolené.

  • Pojištění – Nepodceňujte kvalitní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity pro případ akutního onemocnění nebo zhoršení stavu.

  • Společnost při cestování – Pokud je to možné, necestujte sami. Pokud si neaplikujete své léky sami, zajistěte si někoho, kdo vám je bude podávat – doprovod nebo zdravotnické zařízení v místě cíle.

  • Detaily – Dovolenou mohou zkazit i zdánlivé maličkosti jako nevhodná obuv nebo oblečení. Počítejte s tím, že budete zvláště při poznávacích zájezdech muset ujít mnohem větší vzdálenosti než při běžném denním programu. Je vhodné se předem informovat na meteorologických webech o počasí a přizpůsobit tomu cestovní šatník.

(jav)

Zdroj:
www.rheuma-liga-reisen.de
www.reidsguides.com

Hodnocení článku:
(1390 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...
18. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
19. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: