Novinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.

Bylinky, které vyčistí tělo a zmírní bolest

Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Tyto byliny pomáhají v detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Řada z nich má také analgetické vlastnosti.

Možnosti využití rostlinek v domácím prostředí

Bylinky lze využít mnoha způsoby – používají se čerstvé nebo usušené rostliny, ze kterých se obvykle připravuje odvar či nálev, nebo éterické oleje, které se používají pro přípravu koupelí a masáží.

  • Obklady: Sušené nebo čerstvé bylinky dejte do vody, přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a přikládejte na postiženou oblast. Ponechte na místě asi dvě hodiny. Aby byl účinek silnější, můžete bolestivé místo obvázat fólií, obklad tak zůstane delší dobu horký.
  • Koupele: Jsou ideální nejen pro relaxaci, ale také pro zmírnění revmatických bolestí. Do napuštěné vany nakapejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje a promíchejte. Ve vaně byste měli zůstat aspoň 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla a měl správný účinek. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice nebo z tužebníku jilmového.
  • Masáže: Do základního oleje (například slunečnicového nebo šípkového) přidejte určitý poměr rostlinných éterických olejů. Pamatujte si, že 30 kapek odpovídá objemu asi 1 ml. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti.
  • Čaje: Z bylinek lze připravit i čaje, které se obvykle pijí 3× denně. Například čaj z vrbové kůry (1–2 lžičky dubové kůry vaříme 10 minut) nebo čaj z šípku. Šípky podstatně snižují nutnost užívání léků proti bolesti, pokud je užíváte jako doplněk.

(aši)

Zdroj: http://www.steadyhealth.com/about/herbs_for_rheumatism, http://www.suite101.com/content/herbal-remedies-for-arthritis-and-rheumatism-a292050

Hodnocení článku:
(3407 hodnocení - 3,9 z 5)

Další doporučené články

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Moje revma a experimenty se stravou

Moje revma a experimenty se stravou

Jste přesvědčeni o tom, že se zbavíte revmatického onemocnění pouze změnou stravovacích návyků? Na vašem místě bych na to ale nespoléhala.
25. 10. 2018 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: