Novinky

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.

Pro snadnější pohyb po domácnosti

Kromě holí, berlí či různých typů chodítek patří mezi populární pomůcky také podavače. Ty se hodí nejenom pro zvedání předmětů ze země, ale také pro jejich sundávání z větších výšek. Používat je můžete také při vaření, abyste se pro přísady nemuseli natahovat do poličky. Při postižení dolní části zad také může být obtížné sedět v nižších pozicích. I pro tyto případy však existují pomůcky, a to prodlužovače nohou nábytku nebo různé kompenzační podložky, které zvyšují výšku sedu. Podložku lze instalovat i na toaletu, stejně jako připevnit madla do vany či k toaletě pro snazší vstávání ze sedu.

Mobilní domácnost i pracovní prostředí

Oblíbené jsou jakékoliv předměty na kolečkách, například skříňky, židle či stoly. Díky kolečkům je snadněji přesunete a tím se vyhnete přenášení předmětů, což vaše záda jistě ocení. Pro bechtěreviky jsou vhodné také pracovní stoly určené k práci ve stoji nebo existují kombinované stoly, které lze jednoduše upravit pro obě polohy, tedy pro stání i sezení. Obdobně fungují manuálně nastavitelné kuchyňské linky.

Osvědčené pomůcky nejenom na cesty

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou si neumí představit cestování bez svých oblíbených pomůcek. Každému vyhovuje něco jiného, mezi ty nejoblíbenější ovšem patří

  • ergonomický cestovní polštář,
  • elektrická zahřívací dečka,
  • sluneční brýle (při chronickém zánětu očí),
  • přídatná zpětná zrcátka do automobilu, která usnadňují orientaci při snížené pohyblivosti páteře,
  • pomůcky pro oblékání (lžíce s dlouhou rukojetí, natahovače ponožek atd.).

Na současném trhu existují firmy, které se specializují na úpravu domácnosti dle individuálních potřeb. Upravit si domov však lze i svépomocí. Důležitou informací je, že některé kompenzační pomůcky proplácí zdravotní pojišťovny, stejně jako určité úpravy domácnosti. Na možné příspěvky od pojišťoven se ptejte třeba svého lékaře.

(holi)

Zdroje: 1. https://www.webmd.com/arthritis/living-easier-arthritis-devices#3

2. https://www.everydayhealth.com/hs/ankylosing-spondylitis-treatment-management/assistive-devices/

3. https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/lisa-marie

4. https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/make-home-life-easier#find-a-relaxing-space

Hodnocení článku:
(1248 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: