Cyklovýlet si může dopřát i bechtěrevik
2. 8. 2012Trápí vás Bechtěrevova nemoc, ale odmítáte se vzdát svého koníčka, jízdy na kole? Nejste zdaleka jediní.
Trápí vás Bechtěrevova nemoc, ale odmítáte se vzdát svého koníčka, jízdy na kole? Nejste zdaleka jediní. Pravidelný pohyb je pro bechtěreviky velmi důležitý, zároveň je ale třeba pečlivě vybrat vhodný sport tak, aby pomáhal a neškodil.
Na co dát pozor
Revmatologové doporučují mít se při cykloturistice na pozoru z několika důvodů:
- jízda na kole může přispět k dalšímu ztuhnutí páteře;
- hrozí prochladnutí;
- nadměrné otřesy také bolavým bedrům nepřidají.
Speciální kola
Každodenní jízda na kole však může i posilovat hluboké svaly v okolí páteře a beder, což je vhodnou součástí prevence bolestí zad. V Německu jsou dokonce k dostání speciální kola upravená pro bechtěreviky – podle lékařů z kolínské univerzity je jejich výhodou optimální držení těla v lehkém předklonu, které chrání zádové svaly před zbytečným napětím a stabilizuje trup. Při šlapání se zapínají svaly dolní část zad, obklopující bederní páteř a iliosakrální skloubení. Pohybem se tyto svaly posilují a chrání páteř před vnějšími nárazy. Asymetrický pohyb při šlapání do pedálů stimuluje drobné páteřní svaly a je pro páteř vynikající gymnastikou.
Jezděte s rozumem
Pokud se rozhodnete jezdit na kole, přestože vás trápí Bechtěrevova nemoc, je důležité dodržovat následující pravidla:
- Poraďte se s lékařem. Proberte možný přínos i rizika jízdy na kole ve vašem případě s revmatologem.
- Před jízdou se pořádně rozcvičte. Před tím, než sednete na kolo, věnujte několik minut zahřátí a protažení celého těla, ale především oblasti beder a zad.
- Zabraňte prochladnutí. Dbejte na přiměřené oblečení tak, abyste udrželi bedra v teple – může se hodit i bederní pás.
- Vyhněte se otřesům a nárazům. Vaše kolo by mělo mít dobré odpružení sedla i řídítek.
- Vybírejte si přiměřený terén. Dejte přednost spíše cykostezkám a mírnějšímu terénu, horská cykloturistika rozhodně není pro bechtěreviky to pravé ořechové.
- Nepřepínejte síly. Pokud s jízdou na kole začínáte třeba po zimě, zpočátku si plánujte kratší a méně náročné trasy a teprve postupně vzdálenost zvyšujte.
- Uvolnění nakonec. Po jízdě věnujte dostatečně dlouhý čas protažení, relaxaci, na večer po cyklovýletě si můžete naplánovat lehké plavání nebo například saunu či masáž zad.
(hak)
Zdroj: www.externum.eu