Novinky

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.

Jen málo lidí na vlastní kůži nikdy nezažilo bolesti beder. Jde o jeden z nejčastějších zdravotních problémů dnešní doby, během života se s ním setká až 60 % populace. Existuje ale účinné řešení?

Zpřesnění diagnózy

Skupina kanadských vědců se zabývala otázkou, jaký je další průběh u pacientů se syndromem „lower back pain“ neboli bolesti dolní části zad. Jde o skupinu diagnóz, do které spadají všechny možné příčiny bolestí bederní páteře. Důležité při hledání příčiny je nejprve vyloučit závažné stavy, jako jsou:

  • zlomeniny u osteoporózy,
  • fraktury po úrazu,
  • bolesti v důsledku metastáz do páteře při nádorových onemocněních,
  • zánětlivé procesy, jako je například Bechtěrevova nemoc.

Bolavá záda jako celoživotní problém?

  • Lidé, kteří vyhledali kvůli déle než tři týdny trvajícím bolestem beder odbornou pomoc, trpěli podobnými obtížemi i v následujícím roce.
  • Došlo u nich ovšem k výraznému ústupu akutní bolesti, velká změna byla patrná již po šesti týdnech léčby.
  • Bolesti dolní části zad jsou chronickým problémem, který vyžaduje dlouhodobou léčbu – o této diagnóze bychom měli tedy uvažovat spíše jako o astmatu či cukrovce, kde má pro zlepšení nemalý význam dodržování zdravého životního stylu, cvičení a péče o sebe sama.

Pomáhají léky i rehabilitace

Akutní potíže zad velmi dobře ustupují po podání volně prodejných léků proti bolesti a zánětu. Pomáhá i teplo a přiměřená zátěž. Při chronických bolestech sice také léky zaberou, neméně důležitá je ale i rehabilitace a cvičení. Problém mohou vyřešit i spinální manipulační techniky – ty si ale nechte provést jen od zkušeného rehabilitačního lékaře. Pokud bolesti zad trvají déle než několik týdnů a nelepší se po podání léků ani po cvičení, navštivte odborníka.

(hak)

Zdroj: www.medscape.com

Hodnocení článku:
(1958 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Klouby jako osobní barometr

Klouby jako osobní barometr

Spojitost artritidy s počasím už vnímaly naše babičky, když v závislosti na intenzitě svých obtíží často úspěšně předpovídaly blížící se déšť.
1. 6. 2013 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: