Novinky

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.

Ulevte bolavým zádům

  • Spěte na kvalitní matraci – zvykněte si spát na pevné (ale ne vysloveně tvrdé) matraci. Nejlepší pod hlavu je tenký polštář, který při spaní na zádech spolu s přiměřeně tuhou matrací drží přirozené postavení páteře.
  • Pořiďte si pevnou židli se vzpřímeným opěradlem – židle by měla být tak vysoká a tak tvarovaná, abyste v kolenou a kyčlích měli při sezení pravý úhel. Tím docílíte správného zapojení zádových svalů.
  • Pokud možno nepoužívejte korzety – snažte se, aby vaši páteř držely její svaly, ne korzet. Svaly a klouby páteře tvoří jednu funkční jednotku, když svaly ochabnou, přenese se větší zatížení na páteř. Ta potom více bolí.
  • Máte-li kila navíc, zbavte se jich – každé kilo tuku navíc, které s sebou denně nosíte, zbytečně zatěžuje vaše klouby a páteř. Ty trpí už ankylozující spondylitidou, tak proč jim ještě přitěžovat?

Jak lépe zvládnout běžný den

  • Horká sprcha ráno – pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby a rozhýbat je po nočním klidu.
  • Pokud jste dlouho v jedné pozici, dejte si pauzu a protáhněte se – to platí jak pro dlouhé stání, tak i sezení, třeba v kanceláři nebo na dlouhých cestách autem. V autě můžete k podpoře zad použít malý polštářek pod bederní páteř. Pokud vám dělá potíže rozhlížení se, dají se sehnat větší zrcátka, která pokryjí více prostoru než ta obyčejná.
  • Buďte společensky aktivní – máte-li pocit, že jste se svojí nemocí sami, zkuste se připojit ke společnosti, která nemocné sdružuje (např. Klub bechtěreviků). Můžete tak získat přátele, kteří mají vlastní zkušenosti s nemocí, vašim problémům budou rozumět a pomůžou vám je překonat.

(uli)

Zdroj: ehealthmd.com

Hodnocení článku:
(1904 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: