Novinky

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.

Jen málo lidí na vlastní kůži nikdy nezažilo bolesti beder. Jde o jeden z nejčastějších zdravotních problémů dnešní doby, během života se s ním setká až 60 % populace. Existuje ale účinné řešení?

Zpřesnění diagnózy

Skupina kanadských vědců se zabývala otázkou, jaký je další průběh u pacientů se syndromem „lower back pain“ neboli bolesti dolní části zad. Jde o skupinu diagnóz, do které spadají všechny možné příčiny bolestí bederní páteře. Důležité při hledání příčiny je nejprve vyloučit závažné stavy, jako jsou:

  • zlomeniny u osteoporózy,
  • fraktury po úrazu,
  • bolesti v důsledku metastáz do páteře při nádorových onemocněních,
  • zánětlivé procesy, jako je například Bechtěrevova nemoc.

Bolavá záda jako celoživotní problém?

  • Lidé, kteří vyhledali kvůli déle než tři týdny trvajícím bolestem beder odbornou pomoc, trpěli podobnými obtížemi i v následujícím roce.
  • Došlo u nich ovšem k výraznému ústupu akutní bolesti, velká změna byla patrná již po šesti týdnech léčby.
  • Bolesti dolní části zad jsou chronickým problémem, který vyžaduje dlouhodobou léčbu – o této diagnóze bychom měli tedy uvažovat spíše jako o astmatu či cukrovce, kde má pro zlepšení nemalý význam dodržování zdravého životního stylu, cvičení a péče o sebe sama.

Pomáhají léky i rehabilitace

Akutní potíže zad velmi dobře ustupují po podání volně prodejných léků proti bolesti a zánětu. Pomáhá i teplo a přiměřená zátěž. Při chronických bolestech sice také léky zaberou, neméně důležitá je ale i rehabilitace a cvičení. Problém mohou vyřešit i spinální manipulační techniky – ty si ale nechte provést jen od zkušeného rehabilitačního lékaře. Pokud bolesti zad trvají déle než několik týdnů a nelepší se po podání léků ani po cvičení, navštivte odborníka.

(hak)

Zdroj: www.medscape.com

Hodnocení článku:
(1963 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
14. 10. 2015 Bechtěrevova nemoc
Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět? Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
1. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: