Novinky

Čtyři strategie pro kompenzaci pohybového omezení při bechtěrevovi

Čtyři strategie pro kompenzaci pohybového omezení při bechtěrevovi

Také vás revma přivádí do všemožných, ba i nemožných situací? Pojďte si přečíst pár návodů, jak se znemožnit bez výčitek svědomí.

Jsou činnosti, které můžeme my revmatici provádět zcela bez obtíží. (Například sedět a zdobit.) S jinými ale svádíme urputný boj. Nabízíme 4 strategie, jak si s nadhledem poradit v různých situacích, kdy vás onemocnění limituje.

1. Když vás přepadne žízeň…

Také máte periferní nález ve formě zánětu drobných kloubů rukou? Asi se shodneme na tom, že žízeň je daleko přijatelnější než představa, že si sami otevřeme plastovou lahev s vodou. Nebo máte vlastní láhev, kterou otevíráte bez potíží a nosíte ji všude s sebou? Bravo! To je skvělé řešení. Voda ale může dojít a bez PET láhve se v tu chvíli třeba neobejdete. Co potom? Vyhlédněte si sympatickou osobu opačného pohlaví a přiměřeného věku (případně i vzhledu) a poproste o pomoc s jejím otevřením. Nezapomeňte udělat „psí oči“ a uvidíte, že vám nikdo pomoc neodepře. Seznámení je samozřejmě vedlejší produkt celé akce.

2. S oporou a elegancí

Bolí vás zanícené úpony a potřebujete si na pár dní ulevit oporou o hůl? To je také stará vesta. Boj s vlastní ješitností je ale někdy těžký a hůl prostě není symbol mládí a krásy. Všimli jste si snad žen, které by se vrhaly k nohám Josefa Švejka? Na Bělehrad?! Ne! Ale oporu nemusejí poskytovat jen hole. Zkuste vést malou elegantní koloběžku. Opřít se o ni můžete docela dobře a vypadá to nenápadně.

3. Zakousněte se do toho

Bolí vás jedna ruka a nedaří se vám rozepnout bundu nebo mikinu? Neriskujte zhoršení bolestivosti a udělejte to jinak. Zakousněte se do horního okraje mikiny a zip rozepněte zdravou rukou. Vypadá to, pravda, trochu živočišně, ale pokud jste zrovna nedojedli borůvkový koláč, obejdete se bez potíží. Opačné pohlaví to mile zaujme, a jak známo, jeden nikdy neví, kdy se to bude hodit.

4. Pohled šelmy

Nemůžete se ani hnout, a přesto chcete vypadat přitažlivě? I s nepohyblivou páteří to jde. Přestaňte se dívat do země a bedlivě sledujte své okolí. Nikdo nemusí poznat, že se na něj díváte úkosem jen proto, že se k němu nemůžete otočit. Zkrátka držte se hesla: „Nejsem revmatik, jsem pouze záhadný.“ Nepřímé pohledy mohou působit velice atraktivně, tak se jich nebojte. Blýskejte očima jako šelmy!

Kráčet životem s revmatickou nemocí rozhodně není snadné, ale nejste v tom sami. Věřte, že s nadhledem to zvládnete dvakrát lépe.

(pez)

 

 

Hodnocení článku:
(1651 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Lidé jsou různí a každému prospívá či škodí něco jiného. To platí i o relativně velké části nemocných revmatoidní artritidou – ti totiž tvrdí, že na ztuhlé a bolavé klouby pomáhá speciální jídelníček.
10. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.
10. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: