Novinky

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.

Průlom pro pacienty s Bechtěrevovou nemocí – cílená léčba

U Milana se první příznaky choroby objevily v 21 letech. Tak jako mnoho jiných pacientů i on čekal několik let, než si od lékařů vyslechl diagnózu ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy choroby). V té době již trpěl IV. stadiem této nemoci. Jak sám přiznává, úlevu mu přinesla již první infuze cílené léčby. Celkový efekt terapie vedl k výraznému zlepšení hybnosti a k úlevě od bolesti. Díky lékům mohl opět srovnávat svůj život se zdravým člověkem.  

Cílená léčba, také nazývaná biologická, znamenala pro pacienty s ankylozující spondylitidou skutečný průlom. Tyto léky působí rychle a efektivně, neboť cíleně blokují nejvýznamnější molekuly v probíhajícím zánětu. Dokážou zastavit postup kloubních změn a přivést pacienta do stadia remise. Jde o velmi specifickou terapii, která se podává za přesně stanovených podmínek injekčně pod kůži nebo nitrožilně v infuzi. Cílenou léčbu mohou předepisovat specializovaná centra, která se nacházejí po celé republice.

Cílená léčiva pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou mají více různých mechanizmů účinku. 

Ostatní léčivé přípravky – konvenční terapie

Pacienti, kteří se potýkají s nižším stadiem Bechtěrevovy choroby, užívají standardně jiný typ systémové terapie: 

Nesteroidní protizánětlivé léky – jsou také nazývané nesteroidní antirevmatika a u revmatických chorob jsou podávány jako léky první volby. Patří mezi základní přípravky, neboť kromě tlumení akutní fáze zánětu působí v různé míře také proti bolesti. Nemají však schopnost zastavit postup chronického zánětu. Jde o velkou skupinu účinných látek, konkrétní lék se vybírá na základě snášenlivosti i v souvislosti s ostatními chorobami každého pacienta. Kromě celkového způsobu podání je velkou výhodou lokální aplikace ve formě gelů a krémů.

Glukokortikoidy – jsou komplexně působící léky na principu tělu vlastních hormonů, jejichž významným účinkem je ovlivnění všech fází zánětu. Mohou být podávány lokálně (injekčně do kloubu), méně často i celkově (perorálně v tabletách). Jejich dlouhodobé celkové podávání je však spojené s nepříjemnými nežádoucími účinky (např. se změnami metabolismu, se zhoršeným hojením ran, se změnou krevní srážlivosti).

Látky modifikující chorobu – působí různými mechanizmy, všechny však tlumí imunitní procesy v těle. Jejich účinek nastupuje až při dlouhodobějším podávání.

Režimová opatření – pravidelná pohybová aktivita, správně prováděná rehabilitace a zdravý životní styl jsou nezbytnou součástí života pacientů s ankylozující spondylitidou a v boji s nemocí významně pomáhají.

Konvenční terapie je stále první volbou u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Může příznivě ovlivňovat bolest a ranní ztuhlost a do určitě míry také pohyblivost páteře, avšak nedokáže ovlivnit přirozený průběh nemoci.

Pokroky medicíny mohou i pacientům s Bechtěrevovou chorobou poskytnout výraznou úlevu od projevů této nemoci. Zejména při včasném zahájení léčby se mohou nemocní cítit dobře a s minimálním omezením prožít kvalitní osobní, pracovní a společenský život.

(paf)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175805663-medicina-pro-21-stoleti/210572231040003-bechterevova-nemoc/

https://www.webmd.com/arthritis/treatments-for-ankylosing-spondylitis#1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ankylosing-spondylitis/diagnosis-treatment/drc-20354813

Hodnocení článku:
(1207 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: