Novinky

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění (Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu) a revmatickými nemocemi – zejména revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou nemocí a psoriatickou artritidou – konče. Přes slibné výsledky ji ale nelze použít u všech pacientů trpících artritidou.

Je třeba zvážit výhody i rizika

U některých pacientů opravdu není biologická léčba doporučena. Před nasazením léčby je třeba zvážit potenciální vedlejší účinky cílené léčby. Existuje řada stavů, u kterých by rizika převážila přínos cílené léčby, a proto by nebylo rozumné ji nasazovat:
  • roztroušená skleróza (i pokud šlo zatím o první a jedinou ataku),
  • prodělané nádorové onemocnění bílých krvinek – lymfom nebo leukémie,
  • srdeční selhání,
  • často se opakující infekce.

Infekce mohou být vážnou překážkou

Mírné vracející se či přetrvávající infekce jsou pouze relativní kontraindikací – nemusí vést k tomu, že biologickou léčbu zcela zavrhneme. Například pacient s opakujícími se infekcemi močového měchýře a močových cest, jehož stav je úspěšně kontrolován nízkými dávkami antibiotik, by byl schopen snášet biologickou léčbu bez problémů. Na druhou stranu pacient s těžkou cukrovkou, který se s infekcemi potýká takřka denně a často vyžadují i hospitalizaci, by vhodným kandidátem zcela jistě nebyl.

Před nasazením biologické léčby je třeba zvážit i doposud prodělaná onemocnění

Bohužel se studie zabývající se biologickou léčbou příliš nevěnovaly pacientům, kteří mohou být infekcí ohroženi nejvíce. Rozhodnutí, zda léčbu v konkrétním případě nasadit, je tedy vždy na lékaři i pacientovi, kteří musí zvážit výhody léčby i riziko infekčních onemocnění. V žádném případě by ale cílená léčba neměla být nasazena, pokud mají pacienti příznaky probíhající infekce.

(hak)

Zdroj: Are Some Arthritis Patients Unsuitable Candidates for Biologic Drugs?

Hodnocení článku:
(1412 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
5. 5. 2014 Bechtěrevova nemoc
Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: