Novinky

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces. Přitom i tady platí jako u každé jiné nemoci, že čím dříve se na problém přijde, tím lépe. Další potíž spočívá v nepředvídatelnosti postupu choroby. Možná ale již odborníci našli řešení. 

Našli se ukazatelé 

Vědci si lámali hlavu, jak u pacientů předpovědět průběh bechtěreva, jak poznat, zda se bude onemocnění zhoršovat rychle, nebo nikoli. Vše nasvědčuje tomu, že na to již přišli – nedávná německá studie tvrdí, že závažnost budoucího postupu onemocnění budou odhalovat tzv. biomarkery. Jsou to látky, které můžeme stanovit z krve. Je to podobné, jako když se zjišťuje výše cholesterolu ve vaší krvi. Ovšem v případě Bechtěrevovy choroby je těchto biomarkerů více a mají mnohem složitější názvy. Lze si je představit jako takové "červeně blikající kontrolky", které pro lékaře znamenají: pacienta je třeba léčit, je v riziku.   

Odhalená budoucnost 

Bechtěrevova choroba je zánětlivé chronické onemocnění, které postihuje vazy páteře. Jednoduše řečeno dochází k tomu, že v postiženém místě se do pružných měkkých tkání ukládá vápník a vznikají srůsty – těm se odborně říká syndesmofyty. Ve výše zmíněné německé studii šlo právě o tyto syndesmofyty. Co se zjistilo?

  • Veliká skupina pacientů s těmito srůsty byla sledována dva roky.
  • U některých se po této době vytvořily další nové srůsty, u jiných nikoli.
  • Varováním byly právě biomarkery – u pacientů, kteří měli ve výsledku horší průběh nemoci, byly na začátku studie některé z nich zvýšeny. 
  • Jsou to tedy právě tyto sloučeniny obsažené v krvi, které by mohly v brzké době předpovídat míru postižení páteře.

Proč je to důležité?

Vědět dopředu, u kterého pacienta dojde ke zhoršení, je velmi důležité pro vašeho lékaře, ale především pro vás. Když odborník bude vědět, že jste tzv. v riziku, nic nezanedbá a použije všechnu dostupnou léčbu, aby vám prospěl. To, že dnes můžeme sledovat tyto biomarkery, může navíc také v budoucnu významně pomoci s rozvojem nové terapie.

(dak)

Zdroj: autoimmunityblog.wordpress.com

Hodnocení článku:
(1992 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
30. 11. 2012 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: