Bechtěrevikům s bolestmi kloubů a páteře pomůže jóga
15. 4. 2012
Bechtěrevova choroba je zánětlivé onemocnění drobných kloubů páteře. Může vést až k postupnému srůstání obratlů v tuhý celek, který nedovolí pacientovi běžný pohyb.
Vajra ásana
Proč: Tento cvik zlepšuje pohyblivost kloubů páteře, a tak významně snižuje ztuhlost i bolest zad.
Jak na to: Opatrně si klekněte na zem a sedněte si na paty. Ruce položte dlaněmi na stehna. Srovnejte bedra, hrudník a hlavu do jedné roviny. Dívejte se přímo před sebe a zhluboka dýchejte. V poloze vydržte alespoň 15 až 30 vteřin.
Pránájáma
Proč: Pránájáma neboli páteřní dýchání je dechové cvičení, které uvolňuje žebra a břišní svaly. Jejich pohyblivost je u bechtěreviků také snížena.
Jak na to: Vzpřímeně se posaďte a pokrčte nohy, nejlépe do tureckého sedu. Dlouze, zhluboka se nadechněte až do břicha. Poté dech zadržte a napočítejte do pěti. Pomalu opět vydechněte a uvolněte břišní svaly. Věnujte se dechovému cvičení alespoň 10 minut.
Pozice hada
Proč: Sarpásana neboli pozice hada protáhne prsní svaly a zlepšuje hybnost páteře.
Jak na to: Lehněte si na pevnou podložku na břicho a spojte prsty rukou za zády. Zvedněte horní polovinu těla od podložky a stáhněte lopatky k sobě. V této pozici se zhluboka nadechněte a zadržte dech na 5 vteřin. Poté se s výdechem položte zpět na podložku. Cvik opakujte alespoň 3- až 5krát.
Pozice ryby
Proč: Matsjásana neboli pozice ryby procvičuje hrudní svaly a zvyšuje pohyblivost páteře.
Jak na to: Lehněte si na záda na tvrdou podložku. Dolní končetiny natáhněte a nechte je u sebe. Ruce vsuňte pod zadek dlaněmi směrem k podložce. Lokty držte podél těla. Vzepřete se na dlaních a loktech a hlavu nechte poklesnout do záklonu tak, aby se dotýkala temenem podložky. V této pozici zhluboka dýchejte alespoň 15 až 30 vteřin.
Klidně vyzkoušejte!
Pro bechtěreviky je pravidelné cvičení jednou z důležitých složek jejich léčby, možná tou úplně nejdůležitější. Začít s jógou nevyžaduje žádnou velkou kondici, můžete to zkusit v podstatě v jakémkoliv věku. Je ovšem lepší pro začátek navštívit několik lekcí vedených zkušeným trenérem, abyste cviky prováděli správně a jóga pro vás byla opravdu prospěšná.
Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
Napadlo vás někdy při poslechu hudby americké skupiny Imagine Dragons, že s jejím zpěvákem není něco v pořádku? Dan Reynolds je zcela v pořádku, přestože trpí Bechtěrevovou chorobou. Díky biologické léčbě.
Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.