Položit dotaz do poradny
Vážená paní, Vašemu dotazu dost dobře nerozumím. Zda mohla slintavka v raném dětství ovlivnit vznik psoriázy ? Obecným provokačním faktorem u psoriázy jsou mimo jiné i infekční choroby. Tedy jakékoliv infekční onemocnění může u jedince s dědičným sklonem k psoriáze chorobu vyvolat. Ale jinak slintavka nepředstavuje nějaké speciální riziko pro vznik psoriázy.
Vážená paní či slečno, dostala jste se do poradny nikoliv pro kožní nemoci ale pro revmatické tzn kloubní komplikace lupénky. Ty nepopisujete. Zkuste se obrátit na kožní kliniku VFN Pha 2, kde funguje speciální poradna pro psoriatiky. Pokud by byla Vaše choroba ohodnocena jako rozsáhlá a závažná, bude Vám navržen celkový léčebný program. Telefon na centrálu je 224961111 a řeknete, že byste chtěla poradnu pro psoriazu na kožní klinice - funguje myslím v pondělí. S pozdravem
Další odpověď:
Vážená slečno/paní, centra pro biologickou léčbu psoriázy jsou celkem v 15 nemocnicích různých krajů. Napište nám název Vaší obce/města a nejbližší okresní město a my vám sdělíme nejbližší centrum. Jinak tato centra slouží pro léčbu biologickou, tedy pro pacienty, kde standarní celková léčba nebyla účinná, pacient ji nesnášel či má zdravotní kontraindikace (tedy důvody, pro které standarní celkové léky nemůže užívat). Dle Vašeho líčení jste neměla ani fototerapii, ani standardní celkové léky (cyklosporin A, methotrexát či acitretin), tedy "vyšší " stupeň léčby, ke kterému se přistupuje, pokud správně zvolená a pečlivě prováděna zevní léčba má malý efekt. Čili do centra byste se sice mohla přijet poradit, ale (patrně) nesplňujete kritéria pro biologickou léčbu. Optimální tedy bude buď s Vaším dermatologem nebo i s jiným probrat možnosti Vaší léčby - všichni obvodní dermatologové základní informace o centrech a možnostech léčby mají.
Dobrý den, pokud je to skutečně lupénka, měly by na ni zabírat stejné léky a masti, které používáte na ostatních postižených místech kůže. Pokud to ale lupénka není a jedná se třeba o ekzém nebo mykotické postižení, nebudou tyto léky zabírat. Typ onemocnění by měl rozeznat kožní lékař (případně i po histologickém a mikroskopickém vyšetření
V těhotenství můžete bez obav používat masti s kortikoidy (názvy ale nemohu uvádět), na noc lze i přes namazanou kůži dát igelit a přes to ponožku - aby se kůže trochu zapařila a mast lépe pronikla do hloubky. Dále můžete navštěvovat balneofototerapii.