Novinky

Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.

Pohyb pomáhá

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, které se většinou vyvíjí plíživě pomalu. V průběhu let se ale potíže postupně zhoršují a nezřídka vedou i k těžké invaliditě nemocného. Nemoc se většinou ohlásí přetrvávající bolestí v bedrech, kříži a dolní části zad a dále se projevuje zhoršujícím se tuhnutím páteře. Bolest neustává hodiny a dny, ale spíše týdny a měsíce – náhlé a prudké potíže zad jsou u bechtěreva spíše výjimkou. Vše se paradoxně zhoršuje v klidu, při přiměřeném pohybu dochází spíše ke zmírnění obtíží.

Výrůstky a ztuhlost

Za vším stojí zánětlivý proces probíhající v pojivové tkáni obklopující obratle (meziobratlové ploténky, vazy, chrupavku). Zánět vede k poškození meziobratlových spojení. Při nápravě škod způsobených zánětem se nově tvoří kostní tkáň, která nahrazuje původně pružné vazivo a chrupavku. To má ale za následek omezení pohyblivosti páteře. S postupujícím zánětem se tak tvoří stále více kostní tkáně, mezi obratli se objevují výrůstky přemosťující meziobratlové prostory. Výsledkem je stále se zhoršující ztuhlost, která se s opakujícími záněty plíživě šíří po celé páteři. Stupeň postižení páteře, stejně jako vnímání bolesti se u různých pacientů výrazně liší v závislosti na délce trvání nemoci, tíži zánětů, vhodné léčbě a rehabilitaci či cvičení.

Zádům lze ulevit

Základem je vědět o svém onemocnění a spolupracovat s lékařem-revmatologem. Důležité pro snížení bolestí a zabránění dalšímu postupu nemoci jsou nejen účinné léky, ale i pravidelné cvičení, rehabilitace a lázně.

  • Cvičení a rehabilitace – vzhledem k tomu, že jde o chronické onemocnění, je velmi důležité pravidelné cvičení, které pomáhá udržet pohyblivost páteře a zamezit ztuhlosti. Každodenní cvičení by se mělo stát pro bechtěreviky rutinou.
  • Léky – v dnešní době existují kromě zavedených léků tlumících příznaky i moderní, tzv. biologická léčba, která umožňuje zasáhnout do imunitních dějů a výrazně zpomalit či zastavit postup onemocnění
  • Kvalitní spánek – bolesti zad trápí bechtěreviky často především v noci. Nepodceňujte proto výběr kvalitní matrace a dbejte na správnou polohu při spánku. Ankylozující spondylitida je nemoc, která s sebou také nese těžkou únavu, proto spěte nejméně 8 hodin v dobře větrané místnosti.

(hak)

Zdroj: de.back-in-play.com

Hodnocení článku:
(1959 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
4. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Lék, který by definitivně vyléčil Bechtěrevovu chorobu, zatím neexistuje. To ale neznamená, že jsou lékaři zcela bezmocní. Pár možností, jak pacientovi ulevit, přece jen existuje.
18. 4. 2016 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: