Novinky

Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.

Pokud trpíte artritidou, je vyhlídka dlouhé chůze možná tím posledním, po čem právě toužíte – zejména v případě, že máte některou z forem artritid, které postihují páteř, jako například ankylozující spondylartritidu. Revmatologové a fyzioterapeuti jsou však za jedno v tom, že chůze u těchto onemocnění naopak vede k úlevě od bolesti a zároveň pomáhá proti ztuhlosti.

Vyjít si na procházku je jednou z nejsnazších forem cvičení. Nemusíte si pořizovat žádné speciální sportovní vybavení, stačí vám jen pár pohodlných bot a pak už můžete vykročit ze dveří a dát se na cestu. Chůze působí pozitivně na celou páteř, posiluje svaly, udržuje klouby pružné, podporuje vzpřímené držení těla, a navíc pomáhá shodit přebytečná kila.

Jak s procházkováním začít?

V případě ankylozující spondylartritidy se doporučuje vyjít si na procházku každodenně nebo alespoň pětkrát týdně. Ideálním cílem je 30 minut chůze denně, týdně pak minimálně 180 minut. Není nutné ujít celou vzdálenost naráz, především pokud se řadíte mezi začátečníky. Abyste své klouby při začátku nadměrně nezatěžovali, doporučuje se rozvrhnout si procházku na desetiminutové časové úseky. Zároveň však pamatujte, že nic se nesmí přehánět – pokud vám pohyb působí bolest, nebo dokonce zhoršuje vaše onemocnění, měli byste snížit intenzitu zátěže a poradit se se svým lékařem.

10 000 kroků pro záda bez bolesti

Pokud jste si zakoupili krokoměr, můžete snadno zjistit, kolik kroků ujdete během celého dne při vykonávání běžných denních aktivit, a mít tak lepší přehled o svém výkonu. Většina lidí ujde za den 3 000 až 5 000 kroků. Pokuste se každý den ujít o něco více, dokud se nedostanete k ideálnímu počtu pro nemocné s ankylozující spondylartritidou – 10 000 kroků denně.

Myslete na správné držení těla

Během procházky byste se měli soustředit i na to, jakým stylem chodíte. Zaměřte se na to, abyste drželi narovnanou páteř a zdviženou hlavu. Správné držení těla si můžete otestovat například tím, že se postavíte zády ke zdi a svůj postoj upravíte tak, aby se vaše hlava, ramena, hýždě i paty zároveň dotýkaly zdi.

Nebojte se pohybu

Pokud si chcete pohyb něčím zpestřit, můžete vyzkoušet i severskou chůzi (známou také pod názvem nordic walking) se speciálními sportovními holemi. Golf je také ideálním sportem, protože zahrnuje spoustu chůze a kromě páteře má dobrý vliv i na rozsah pohybu v ramenních kloubech.

Nemějte strach z pohybu! Čím více se budete hýbat, tím snáze vám to půjde!

(viv)

 

Zdroje:

https://nass.co.uk/managing-my-as/exercise/walking/

https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis-exercises#walking-posture

https://www.everydayhealth.com/ankylosing-spondylitis/taking-ankylosing-spondylitis-for-a-walk.aspx

Hodnocení článku:
(1494 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: