Novinky

Co diagnóza morbus Bechtěrev přináší v praxi

Co diagnóza morbus Bechtěrev přináší v praxi

Průběh Bechtěrevovy choroby se u různých pacientů liší. Příznaky mohou být i velmi mírné a nemocného člověka obtěžovat jen občas.

Průběh Bechtěrevovy choroby se u různých pacientů liší. Příznaky mohou být velmi mírné a nemocného člověka obtěžovat jen občas, nemoc může také dobře reagovat na léčbu. Závažné případy Bechtěrevovy choroby jsou naštěstí méně časté než případy mírné. Většina pacientů s Bechtěrevovou nemocí proto vede normální život – pracují, mají koníčky a rodinu.

Židle jako nepřítel?

Prvním příznakem Bechtěrevovy nemoci, který nelze přehlédnout, je bolest zad, především v jejich dolní části. Bolesti zad jsou pochopitelně v populaci nesrovnatelně častější než Bechtěrevova nemoc.

V naprosté většině případů mají bolavá záda, a to i v oblasti bederní páteře, mnohem prozaičtější příčinu – sedavé zaměstnání, napětí zádového a krčního svalstva, nevhodné stereotypy při sezení atd.

Zjistěte příčinu bolavých zad

V některých případech však jsou bolavá záda příznakem vážného onemocnění, se kterým je třeba navštívit lékaře. Například pokud je bolest doprovázena inkontinencí (únikem moči, případně stolice) a slabostí v dolních končetinách. Dále pokud je bolest natolik silná, že vás budí ze spánku, nebo pokud navazuje na nedávno prodělaný úraz.

Oči v ohrožení

Protože Bechtěrevova choroba je celkové autoimunitní onemocnění, její projevy se nemusí omezit pouze na páteř a velké klouby. Zhruba 40 % bechtěreviků je postiženo také zánětem oční duhovky a řasnatého těliska.

Pozor na páteř

Nebezpečnou komplikací u pacientů s Bechtěrevovou nemocí je zlomenina páteře. I při mírném stupni ztuhlosti je totiž páteř mnohem více náchylná ke zlomeninám než zdravá, normálně ohebná páteř.

Kromě postižení kostí, velkých kloubů a případně oka se u Bechtěrevovy nemoci občas vyskytují další komplikace, mezi které patří postižení srdce, plic, tlustého střeva nebo ledvin. Relativně časté jsou také záněty šlach.

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
Hodnocení článku:
(1815 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
4. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: