Novinky

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces. Přitom i tady platí jako u každé jiné nemoci, že čím dříve se na problém přijde, tím lépe. Další potíž spočívá v nepředvídatelnosti postupu choroby. Možná ale již odborníci našli řešení. 

Našli se ukazatelé 

Vědci si lámali hlavu, jak u pacientů předpovědět průběh bechtěreva, jak poznat, zda se bude onemocnění zhoršovat rychle, nebo nikoli. Vše nasvědčuje tomu, že na to již přišli – nedávná německá studie tvrdí, že závažnost budoucího postupu onemocnění budou odhalovat tzv. biomarkery. Jsou to látky, které můžeme stanovit z krve. Je to podobné, jako když se zjišťuje výše cholesterolu ve vaší krvi. Ovšem v případě Bechtěrevovy choroby je těchto biomarkerů více a mají mnohem složitější názvy. Lze si je představit jako takové "červeně blikající kontrolky", které pro lékaře znamenají: pacienta je třeba léčit, je v riziku.   

Odhalená budoucnost 

Bechtěrevova choroba je zánětlivé chronické onemocnění, které postihuje vazy páteře. Jednoduše řečeno dochází k tomu, že v postiženém místě se do pružných měkkých tkání ukládá vápník a vznikají srůsty – těm se odborně říká syndesmofyty. Ve výše zmíněné německé studii šlo právě o tyto syndesmofyty. Co se zjistilo?

  • Veliká skupina pacientů s těmito srůsty byla sledována dva roky.
  • U některých se po této době vytvořily další nové srůsty, u jiných nikoli.
  • Varováním byly právě biomarkery – u pacientů, kteří měli ve výsledku horší průběh nemoci, byly na začátku studie některé z nich zvýšeny. 
  • Jsou to tedy právě tyto sloučeniny obsažené v krvi, které by mohly v brzké době předpovídat míru postižení páteře.

Proč je to důležité?

Vědět dopředu, u kterého pacienta dojde ke zhoršení, je velmi důležité pro vašeho lékaře, ale především pro vás. Když odborník bude vědět, že jste tzv. v riziku, nic nezanedbá a použije všechnu dostupnou léčbu, aby vám prospěl. To, že dnes můžeme sledovat tyto biomarkery, může navíc také v budoucnu významně pomoci s rozvojem nové terapie.

(dak)

Zdroj: autoimmunityblog.wordpress.com

Hodnocení článku:
(2192 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.
22. 6. 2017 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: