Novinky - revmatoidní artritida

Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.

Pohyb – půl zdraví

Sport při revmatických chorobách je předmětem nových studií a také hlavním tématem letošního zasedání jedné z nejprestižnějších revmatologických společností v Německu. To, že velká část pacientů s revmatoidní artritidou dává před fyzickou aktivitou přednost klidu a tělesnému šetření, ještě donedávna považovali za vhodné i mnozí lékaři. Nové výzkumy však ukazují, že fyzicky aktivní nemocní mají lepší kvalitu života, jejich stav pak nevyžaduje tolik hospitalizací, a pokud již je pobyt v nemocnici nutný, stráví tam méně času. Pohyb navíc pomáhá zvyšovat svalovou sílu, zlepšuje koordinaci a celkovou kondici.

Sporty vhodné…

  • Doporučuje se především jízda na kole či plavání.
  • Vhodná je též turistika a nordic walking.
  • Jako sezónní aktivita je ideální běh na lyžích.
  • Vyzkoušet lze i tanec.

… a nevhodné

  • Nedoporučují se činnosti, kde dochází k nekontrolovaným otáčivým pohybům a nárazům.
  • Nehodí se tedy míčové hry a některé atletické disciplíny.
  • Vhodné nejsou ani bojové sporty.
  • Nutné je vyhýbat se činnostem s vysokým rizikem zranění.

Bolesti kloubů nejsou překážkou

Podle odborníků by měli nemocní strávit pohybem a tréninkem přibližně dvě a půl hodiny týdně. Tehdy nehrozí přetížení pohybového ústrojí, naopak se dostaví pozitivní efekt v podobě lepší kondice a výdrže. Průvodní bolesti kloubů při začátku pohybové aktivity se dají účinně ovlivnit pomocí analgetik, protizánětlivých léčiv a preparátů pro kloubní výživu, případně prostředků biologické léčby. Kdo se udržuje fit, chrání se před srdečními a cévními nemocemi v pozdějším věku. Sport a tělesná aktivita však pomáhají také zmírňovat obtíže při revmatismu, posilují svaly a působí proti stresu. To vše vede k vyšší odolnosti organismu proti zátěži a k lepšímu snášení obtíží. U dětí navíc pohyb přináší radost a vytvářejí se i sociální vazby.

(jav)

Zdroj:
www.rheuma-online.de
Metisios G.S. et al.: Disease activity and low physical activity associate with number of hospital admissions and length of hospitalisation in patients with rheumatoid arthritis. Arthritis Res Ther. 2011 Jun 29;13(3):R108.

Hodnocení článku:
(3615 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: