Novinky - revmatoidní artritida

Víte, co je cílená léčba? Udělejte si pořádek v pojmech

Víte, co je cílená léčba? Udělejte si pořádek v pojmech

Možná jste zaslechli něco o biologické a cílené léčbě a stále vám není jasné, jak spolu tyto dva pojmy souvisejí. Odpověď najdete na následujících řádcích.

Cílená léčba je zastřešujícím pojmem, pod kterým se skrývá jak tzv. biologická léčba, tak léčba pomocí synteticky vyráběných léčiv označovaná jako syntetická cílená léčba, které se také zjednodušeně říká léčba malými molekulami.

Přesně trefit cíl!

Cílená léčba je založena na přesně namířeném zásahu do pochodu, který probíhá v těle nemocného. Ano, to umíme! Moderní medicína zná lidské tělo do nejmenších detailů a ví, že buňky se mezi sebou dorozumívají chemickými signály. Velká část z nich je už dešifrovaná, a nabízí se tak možnost se do jejich komunikace „nabourat”.

Cílená je tato léčba proto, že má jasně definovaný účinek – na jednom konkrétním místě přestřihne kabel, zapne či vypne důležitý pochod nebo signalizaci odblokuje. Tento zásah pak může mít více důsledků, protože málokterá látka má v organismu jen jednu funkci. Účinek léku je ale vymezen zcela přesně.

Síla přírody

K biologické léčbě se využívají látky vyrobené speciálními biotechnologickými postupy z buněk živých organismů. Jejich výroba spočívá ve vpravení genetické informace do buňky, která ji předtím neměla. Takový lék pak označujeme jako biologické léčivo či biologikum.

Například pro léčbu revmatoidní artritidy se využívají tzv. inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru (antiTNF), ovlivňující zánětlivou odpověď, která je podstatou onemocnění. Zánět vyvolává tělo jako odpověď na napadení bakterií nebo virem. Za normálních okolností zánět vymizí, jakmile se organismus s vetřelcem vypořádá, ale u revmatoidní artritidy tělo nedokáže spolehlivě poznat, jaké procesy jsou způsobeny vetřelcem zvenčí a jaké jsou tělu přirozené, a přiživuje zánět. Biologikum blokuje aktivitu tumor nekrotizujícího faktoru, zodpovědného v organismu za zánětlivou reakci imunitních buněk, a tak dochází k její účinné regulaci projevující se omezením příznaků onemocnění.

Nový trend cílené léčby

Dříve se cílená léčba prováděla pouze pomocí biologických léčiv. Moderním trendem je syntetická cílená léčba pomocí tzv. malých molekul, které získaly svůj název podle toho, že jsou mnohonásobně menší než biologika, a dokážou tedy působit uvnitř buňky. Vyrábějí se chemickou syntézou. Podávají se ve formě tablet, které se nemusí uchovávat v lednici. Přitom fungují na stejném principu jako biologické cílené léky, dokážou také ustřihnout jeden kabel, zakřičet do jednoho sluchátka, vypnout výrobu jedné látky apod. Stejně jako biologická léčiva pomáhají bojovat s řadou závažných onemocnění.

Rozdíly mezi biologickou léčbou a syntetickou cílenou léčbou ilustruje i tato tabulka:

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY BIOLOGIK VS. MALÝCH MOLEKUL    
  biologika malé molekuly
chemické složení bílkovina organické malé molekuly
struktura známá sekvence, různá třídimenzionální struktura a glykosylace  dobře definovaná struktura
molekulární váha > 1 kDa < 700 Da
stabilita proteáza a citlivost na teplotu většinou stabilní
podání parenterální perorální
eliminační poločas in vivo (obvykle) dlouhý (obvykle) krátký
cíl mimobuněčný vnitrobuněčný
Převzato z Mócsai A., Kovács L., Gergely P. What is the future of targeted therapy in rheumatology: biologics or small molecules? BMC Medicine. 2014; 12: 43, doi: 10.1186/1741-7015-12-43.

(pez)

 

 

Hodnocení článku:
(4465 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Slunce a léky na revma si nerozumí

Slunce a léky na revma si nerozumí

Sluneční paprsky umí nejen potěšit, ale také potrápit – spálenou kůži zná většina z nás. Problémem ale může být i tzv. fototoxicita.
1. 7. 2012 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
2. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: