Novinky - revmatoidní artritida

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.

Vybíráme kolo

  • Pamatujte, nejdražší nemusí znamenat nejlepší.
  • Nechte si poradit a řekněte prodavači, jakým způsobem se chystáte kolo používat.
  • Zvažte terén, kde budete jezdit – měly by to být hlavně zpevněné cesty nebo kvalitní cyklostezky. Jízda po hrbolech nebo kamení by se mohla stát utrpením.
  • Pokud trpíte artrózou malých ručních kloubů, vybírejte pečlivě nové kolo i podle toho, jak pohodlně se vám bude řadit.

Technika jízdy

  • Nechte si seřídit výšku sedla na svoji postavu. Měli byste dosáhnout patami do výše pedálů. Záleží i na správném nastavení řídítek.
  • Stanovte si alespoň zpočátku méně náročnou rychlost. I když nepojedete tak rychle, nebudete muset šlapat s velkou námahou. Jako ideální šlapací frekvence se uvádí 80 až 100 šlápnutí za minutu.
  • Pokud si chcete zvýšit kondici, investujte do měřiče tepové frekvence.

Další tipy

  • Poraďte se s lékařem, než začnete s jakoukoli novou pohybovou aktivitou. Může vám pomoci užitečnými radami, například doporučit ortézu na zpevnění kloubů.
  • Nejezděte na výlet sami, vyrazte v menší skupině srovnatelně výkonných cyklistů. V případě úrazu nebo defektu si pomůžete navzájem.
  • Hlavní je bezpečnost – nevyjíždějte bez světel, lékárničky, pumpičky, soupravy na opravu kola, nabitého telefonu, hotovosti atp.
  • Neklaďte si nerealistické cíle. Ideální je naplánovat výlet v blízkosti železniční trati – pokud přeceníte svoje síly, můžete se vrátit i s kolem vlakem.
  • Máte-li akutní zánět kloubu, jakákoli sportovní aktivita je tabu. Počkejte s projížďkou, až se vám uleví.

(jav)

Zdroj:
www.radfahrlust.de
www.gesundheit.de

Hodnocení článku:
(4241 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: