Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.

Jak se postupuje, pokud žena s RA plánuje těhotenství?

Mezi léky, které se neslučují s těhotenstvím, patří zejména cystostatika, tedy v případě revmatoidní artritidy především methotrexát. Tento lék může totiž způsobit poškození plodu a je bezpodmínečně nutné jej před plánovaným otěhotněním včas vysadit. Doporučená doba vysazení pro tento lék je  aspoň 3 měsíce před koncepcí. Rovněž by měla mít žena dobré sociální a rodinné zázemí, protože musí počítat s tím, že při eventuálním zhoršení své nemoci bude dobré zázemí potřebovat. Ale důsledné naplánovaní gravidity by mělo platit pro všechny ženy, které trpí nějakou chronickou nemocí, nikoli jen pro ty, které mají revmatickou chorobu.

Jak se postupuje v případě, že neplánovaně otěhotněla žena v plné léčbě?

To nelze říci obecně. Důležité je, jakou léčbu užívá. Pakliže takovou, kterou je možno v graviditě užívat, problém to nemusí být. Ale v případě terapie léčivy, která jsou pro těhotenství kontraindikována, je nutno ihned situaci řešit a případně včas těhotenství ukončit.

Může těhotenství naopak spustit RA u do té doby zdravé ženy?

V graviditě se to obvykle nestává, ale v období po absolvování těhotenství nebo dokonce již v průběhu kojení se může revmatoidní artritida objevit.

Jaké léky se s těhotenstvím vylučují a které lze naopak užívat, aby ulevily od případných symptomů nemoci?

Jednotlivá doporučení jsou rozpracována přesně pro každý daný lék. Glukokortikoidy jsou v nižších dávkách bezpečné, stejně jako sulfasalazin. Nesteroidní antirevmatika s krátkým biologickým poločasem (například ibuprofen) je možno dávat až do 32. týdne. Biologické léky na principu blokace TNFα je možno užívat, ale i pro ně panují jednotlivá omezení. Pakliže se pro biologickou léčbu v graviditě rozhodneme, nejvhodnějším biologickým lékem je certolizumab pegol (Cimzia) nebo etanercept (Enbrel, Benepali).

Přináší s sebou gravidita v RA rizikové faktory pro matku či plod?

Riziko může přinášet zejména pro plod, a to v případě, že žena užívá léky, které jej mohou poškodit.

Je těhotenství u ženy s RA vždy považováno za rizikové? Je budoucí matka v pracovní neschopnosti nebo musí být hospitalizována?

U nekomplikovaného průběhu nemoci a těhotenství žena v pracovní neschopnosti rozhodně být nemusí a gravidita takové ženy není ani významně riziková. Hospitalizována bývá jen vzácně v případě komplikací.

Kde a jakými lékaři je těhotná žena s RA sledována?

V běžných případech u svého revmatologa a gynekologa. Ale v případě komplikovanějšího průběhu nemoci a vyšších rizik pro plod a novorozence je vhodné sledování na specializovaném pracovišti. To je ale nutno řešit individuálně podle konkrétní situace.

Nastávají situace, kdy je nutné těhotenství ukončit

Jsou to stejné situace, jako u běžných těhotných. Hlavním rizikem je, jak již bylo zmíněno, léčba cytostatiky a léky s tzv. „teratogenním“ vlivem na plod, což jsou léky, které mohou plod vývojově poškodit. V takových případech je někdy nutno graviditu ukončit. Ale v prvé řadě by žena s uvedenou léčbou neměla vůbec otěhotnět a užívání těchto léků by mělo být včas ukončeno před plánovaným otěhotněním.  Vzácně mohou nastat situace, kdy se choroba těhotné pacientky rozvine do těžkého stavu a je nutno graviditu ukončit z tzv. „vitální indikace“, tedy v okamžiku ohrožení života matky. U revmatoidní artritidy ale takové případy téměř nestávají.  

Může žena s RA kojit a za jakých podmínek?

Kojit jistě může, pakliže nebere léky, které užívat v kojení nelze. Doporučení je stanoveno individuálně pro jednotlivé léky a platí vcelku obdobně jako pro období těhotenství. Novorozenec má normální, zcela standardní péči neonatologem a později pak pediatrem.

Kdy je nutné v zájmu zdraví matky či dítěte kojení ukončit?

Taková situace může jistě nastat, zejména v případě, že se revmatoidní artritida u kojící ženy zhorší a je potřeba posílit její léčbu. Jestliže je nutné nasadit terapii, která se s kojením neslučuje, je vždy nutno upřednostnit léčbu ženy před kojením. To platí například pro methotrexát nebo léky, které nemají potřebná bezpečnostní data pro kojení.

Jaké je riziko pro dítě matky s RA, že nemocí bude také trpět?

Zcela minimální, nevýznamné.

Podstupují tyto ženy před otěhotněním anebo během gravidity genetické testy?

Celoplošně ne, genetické testy podstupují pouze v případě, že užívaly některé „problematické“ léky, tedy ty, které mohou poškodit plod. A samozřejmě v případech, které jsou doporučeny obecně pro jakékoli těhotenství, jako je vyšší věk, genetická vada v rodině, apod.

Rozhovor vznikl v rámci projektu Revma výzva, který připravuje pacientská organizace Revma Liga Česká republika a Ústav lékového průvodce. Projekt upozorňuje na problémy pacientů s revmatoidní artritidou a potřebu včasné a efektivní léčby. Více informací najdete na www.revmavyzva.cz

Autor: Marcela Alföldi Šperkerová

Hodnocení článku:
(4221 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?
15. 9. 2014 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Příčin, proč nás zlobí klouby, je celá řada. Podobně dlouhý je taktéž seznam způsobů, jak si od této mnohdy úporné bolesti ulevit. Nechte se inspirovat našimi následujícími tipy, svůj výběr ale vždy zkonzultujte s lékařem.
19. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Milování snižuje bolest kloubů

Milování snižuje bolest kloubů

Zdravý a uspokojivý sex upevňuje pouto mezi partnery. Může se však stát, že se k vám vplíží chronická choroba, jako například artritida, která sexuální život znesnadňuje. I to lze zvládnout. Poradíme vám jak. Artritida je onemocněním, které se vyznačuje různými příznaky, jež znepříjemňují denní život. Mezi ně patří bolest a nadměrná únava a vyskytovat se může i deprese.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: