Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
Nejistá budoucnost
Revmatologická onemocnění, mezi která revmatoidní artritida patří, mohou nepříznivě ovlivnit možnosti pohybu. Pro některé to znamená nutnost omezit nebo se úplně vzdát některých svých koníčků, jiní jsou handicapováni ve svém zaměstnání. Zvláště pro sportovně velmi nadané jedince může být představa takového omezení velmi stresující a těžko se s ní vyrovnávají. Dalšími nepříjemnostmi, se kterými se nemocní revmatoidní artritidou musí potýkat, jsou:
přetrvávající bolest,
nutnost dlouhodobé léčby,
nejistý vývoj choroby,
strach z budoucnosti,
vedlejší účinky užívaných léků, například kortikosteroidy mohou přímo navodit depresivní stavy.
Úzkost a deprese
Duševní obtíže jsou mezi nemocnými s chronickým onemocněním obecně poměrně častým problémem. Patří mezi ně:
zhoršující se úzkosti,
pokles nálady až do hloubky deprese,
poruchy spánku,
potíže s koncentrací,
snížená, či naopak zvýšená chuť k jídlu,
ztráta energie a zájmu o okolí,
pocity bezvýchodnosti, bezradnosti,
sebevražedné úvahy.
Aby byla terapie revmatoidní artritidy opravdu účinná, je třeba docílit co nejlepší psychické kondice. Duševní obtíže totiž nepříznivě ovlivňují průběh i výsledky léčby řady chorob, které psychické zdraví v prvé řadě nepostihují. Neváhejte se proto s podobnými problémy obrátit na svého lékaře. Nebude-li mít v oblasti terapie duševních poruch dostatečné zkušenosti, jistě vám doporučí vhodného odborníka (psychologa nebo psychiatra).
Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
Vyvážená strava a vhodný pohyb jsou důležité pro všechny děti. U těch, které trpí juvenilní idiopatickou artritidou a dalšími chronickými nemocemi, to ale platí dvojnásob.
Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
Francouzští vědci prokázali, že aerobní cvičení je bezpečné pro lidi trpící revmatoidní artritidou i jinými revmatickými nemocemi. Spolu se zlepšením funkce srdce a plic zmírňuje bolesti kloubů, a tím zlepšuje kvalitu života těchto pacientů.
Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?