Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou
20. 5. 2011
Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
Prožijte romantický večer doma
Pro romantiku není nutné zdolávat stovky kilometrů. Při dobré vůli můžete vykouzlit úžasnou atmosféru i u vás v obývacím pokoji. Každý si romantiku představuje trochu jinak, následující tipy ale většinou "zabírají".
Připravte romantický večer "jen tak", jako překvapení a bez žádné zvláštní příležitosti.
Zajistěte, aby vás po celý večer nikdo nerušil. Děti odešlete k babičce a všem přátelům dejte jasně najevo, že tento večer s vámi nemohou počítat.
Místnost, kde večer připravujete, dočasně pro svého partnera uzavřete například cedulkou na dveřích: "Rezervováno od osmi hodin. Formální oblečení nutné."
K navození atmosféry použijte svíčky, sváteční jídelní servis, květiny a tichou hudbu. Výborné je připravit pro partnera malý dárek.
Atmosféru můžete vykouzlit i bez alkoholu
Chronické onemocnění často vyžaduje zdrženlivost ohledně alkoholu, ale to by neměla být pro krásný romantický večer žádná překážka. Existují elixíry, které kouzlo alkoholového opojení hravě nahradí.
I když nebudete pít alkohol, servírujte nápoje ve vhodných svátečních sklenicích. K pití můžete zvolit nealkoholické šampaňské (existuje pochopitelně i v jiné než dětské podobě, i když je dražší), ovocný cider nebo i čerstvou ovocnou šťávu (třeba z hroznového vína). Velmi vděčné jsou také nealkoholické varianty známých koktejlů.
Snažte se být pro svého partnera co nejpřitažlivější i bez milosrdné alkoholové clony. Vezměte si nové šaty nebo módní doplněk, věnujte patřičnou pozornost svému vzhledu.
Vymyslete pro svého partnera přitažlivý program. Záleží na vkusu vás dvou, může to být cokoli od aromatické koupele a masáže až po sledování filmu, který jste už dlouho chtěli vidět.
Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
Artritida je odborný název pro zánětlivé onemocnění kloubu, které může být způsobeno celou řadou nemocí. Artróza je naopak nezánětlivé onemocnění kloubu způsobené nadměrným zatěžováním. Revmatismus je všeobecný název pro nemoci způsobující bolest nebo zatuhnutí části pohybového ústrojí – kloubu, kosti, šlach nebo vazů.
Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.