Novinky - revmatoidní artritida

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!

Nejen postižení kloubů

Jedním z příznaků, které předchází kloubním projevům, je zvýšená únava. Pocit vyčerpání se projevuje celé týdny a může se stupňovat. Častým brzkým příznakem revmatoidní artritidy je i ranní ztuhlost kloubů. Ta je typická i po delší době nečinnosti. Stává se vám, že když dlouho sedíte nebo když si zdřímnete přes den v křesle, trvá nějaký čas, než se zase „rozhýbete“? Raději tento problém konzultujte se svým lékařem. Pacienti s revmatoidní artritidou také často pozorují nápadnou nepohyblivost kloubů rukou. Někdy se pro ně stává obtížné i uchopit a udržet předmět v ruce, takže vše častěji padá na zem. 

Problémy s pohybem

Postižené malé i velké klouby také bolí. Nejprve jen při zátěži  po čase i v období klidu a odpočinku. Projevuje se zpravidla symetricky na obou stranách těla. Nepříjemné pocity se nejčastěji objevují v ramenech, kotnících, prstech i zápěstích, obtíže se nevyhýbají ani kolenům. Klouby jsou oteklé, na dotek teplé – to vše je známkou probíhajícího zánětu. Pomalu se mění i pohyblivost. Zvedání rukou nad hlavu, chůze, jízda na kole nebo další činnosti, které jste dříve byli zvyklí vykonávat snadno, se nyní mohou zdát obtížné až nemožné.

Napoví i tělesná teplota

Revmatoidní artritida je často spojena i se zvýšením teploty. Nemusí se jednat o nějaké dramatické změny, navíc pokud je vaše teplota vyšší než 38 °C, je to průvodním znakem spíše jiného akutního onemocnění, zejména infekčního původu. Ale dlouhodobě zvýšená teplota jen o něco málo oproti tomu, na jakou jste u sebe zvyklí, obvykle napovídá, že je s tělem něco v nepořádku.

Kromě zmíněných příznaků můžete pozorovat ještě:

  • suchost v ústech,
  • podrážděné oči, pocit písku v očích,
  • poruchy spánku,
  • tvrdé uzlíky pod kůží,
  • ztrátu chuti k jídlu.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2994 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: