Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
Méně bolesti, více chuti do života
V lázních je mimo jiné využíváno příznivého účinku minerálních či termálních vod a bahenních zábalů, takzvané balneoterapie. Mohou vám být rovněž doporučeny vířivé, jodové, sirnaté, uhličité, radonové nebo bylinné koupele. Působení těchto přírodních léčivých zdrojů má následující cíle:
zlepšení periferního prokrvení,
zmírnění bolesti a pocitu ztuhlosti,
celkovou relaxaci,
zlepšení celkové kvality života a běžného fungování nemocného.
Další důležitou náplní pobytu v lázních je intenzivní rehabilitace vedená zkušenými odborníky a fyzikální léčba využívající magnetoterapii, ultrazvuk, kryoterapii, elektroléčbu (střídavé a galvanické proudy), biolampu, infračervené záření či laser. Oblíbené bývají také různé druhy masáží. Pobyt v lázních má přesně daný program, který je danému jedinci takzvaně šit na míru. Jeho délka je obvykle několik týdnů.
Lázně nejsou pro každého
Chcete-li, aby vám na lázeňskou terapii přispěla pojišťovna, musíte kontaktovat svého lékaře. Revmatolog by měl rovněž rozhodnout, zda je pro vás tento typ léčby vhodný, a to s přihlédnutím na aktivitu vašeho onemocnění. Ta by neměla být příliš vysoká, protože působení některých (zejména teplých) procedur by mohlo probíhající zánět ještě více provokovat. Na příspěvek na lázeňskou léčbu mají obecně nárok jen nemocní s určitým stupněm postižení, a to minimálně II. stupně s funkčním postižením typu b.
Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.
Pro revmatoidní artritidu může mít význam signální molekula vytvářená vlastním organismem, která aktivuje imunitu. Pokud by se tento podnět podařilo zablokovat, pak by snad bylo možné vyvinout účinnější léčbu...