Novinky - revmatoidní artritida

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.

Proč se na podzim cítíme unavení?

Podzim mají mnozí z nás spojený s ospalostí, rýmou a nachlazením. Je chladněji, dny jsou kratší a slunce má menší sílu. To vše má vliv na to, jak moc unaveni se cítíme.

  • Změny ve slunečním světle zapříčiňují i změny biologických rytmů v těle.
  • Kvůli sychravému počasí často nejdeme ven sportovat, ale raději si dáme šálek kávy v teple domova. Fyzická aktivita je přitom výborným způsobem, jak snadno dobít energii.
  • Podzim za okny svádí také k tomu, zůstat déle v posteli a jen tak lenošit. Pokud však spíte příliš dlouho, má to na vaše tělo podobný vliv, jako když spíte krátce − cítíte se unaveni. Odborníci proto doporučují pravidelný režim a spát přibližně osm hodin denně.
  • S podzimem je spojena i takzvaná „sezónní afektivní porucha“ − stav projevující se hlavně depresemi, únavou a spavostí.
  • Únava však nemusí být zapříčiněna pouze změnou ročního období, může být i projevem chronického onemocnění.

Počasí má vliv i na klouby

Podzimní počasí může být náročné i pro vaše klouby. Už naši prarodiče říkali, že v kloubech cítí, že bude zítra pršet. A měli pravdu, jak potvrdili i vědci. Dokázali, že změny počasí mohou mít opravdu vliv na pacienty s chronickou bolestí. Ačkoli tato souvislost není ještě zcela vysvětlena, přiklánějí se vědci k názoru, že potíže jsou způsobeny především změnami tlaku vzduchu. Ty ovlivňují tkáně kloubů a zapříčiňují jejich bolest. A protože se barometrický tlak mění ještě před tím, než ke změně počasí dojde, může tak s předstihem ovlivnit i vaše tělo.

Jak si podzim užít?

Pro některé revmatologické pacienty je paradoxně podzim obdobím zlepšení; za nejnáročnější považují zimu a jaro. Pokud však patříte mezi ty, jejichž zdraví ovlivňuje podzim negativně, zde je několik rad, jak si pomoci:

  • Udržujte se v teple. Noste více vrstev, oblečte si rukavice, prohřívejte si bolavé klouby. Teplo umožňuje kloubům uvolnit se, čímž ulevuje od bolesti.
  • Hýbejte se. S pohybem se budete cítit lépe. Nejenže vám zlepší náladu, ale působí i proti kloubní ztuhlosti. Pomáhá také shodit nadbytečná kila, takže kloubům ulevíte, protože budou vystaveny nižší zátěži.
  • Zlepšete si náladu. Lidé s chronickou nemocí trpí více úzkostí, depresemi nebo jsou v důsledku své choroby častěji podráždění. Snažte se proto zlepšit si náladu a udržujte svou mysl soustředěnou.

Hurá na procházku

Pokud to počasí dovolí, teple se oblečte a jděte na procházku. Pohyb má na vaše tělo příznivý vliv − působí proti bolesti i ztuhlosti a umožňuje vyplavení „hormonů štěstí“ − endorfinů. Zároveň dobíjí energii, takže vám pomůže bojovat proti podzimní únavě. Už pouhá čtvrthodina pohybu venku vám zajistí přísun nové energie. A romantická procházka po pěšince pokryté pestrobarevným listím zlepší náladu snad každému.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.bustle.com/p/why-do-we-get-tired-in-the-fall-more-than-one-factor-contributes-to-your-fatigue-2478469

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/features/ra-pain-changing-seasons#1

https://www.webmd.com/pain-management/features/weather_and_pain#1

https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/

Hodnocení článku:
(3583 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: